Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkçe Bayramı’na görkemli kapanış

Türkçe Yaz Okulu kapsamında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye’nin 16 şehrinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, programını 2’nci Uluslararası Türkçe Bayramı kutlamalarıyla taçlandırdı

Giriş Tarihi: 29.8.2016
Türkçe Bayramı’na görkemli kapanış
Türkçe Yaz Okulu projesi kapsamında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye'nin 16 şehrinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, programını önceki akşam Ülker Sports Arena'da düzenlenen "2. Uluslararası Türkçe Bayramı" kapanış töreniyle taçlandırdı. 15 Temmuz Şehitleri anısına düzenlenen "İnsan ve Türkçe" temalı gösteride, yabancı öğrenciler dünyaya "Türkçe" dostluk, ve sevgi mesajları iletti. Yabancı öğrenciler 1 ay süren program kapsamında 16 farklı şehirdeki üniversitelerde Türkçe Yaz Okulu'na devam etti. Eğitimlerinin ardından İstanbul'da buluşan misafir öğrenciler kapanış gösterisi sergiledi. 2. Uluslararası Türkçe Bayramı kapanış törenine Kültür ve Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve THY Genel Müdürü Temel Kotil katıldı. İzleyiciler için görkemli bir sahne gösterisi hazırlayan öğrenciler, programda doğum, çocukluk, okul, askerlik, düğün, iş hayatı ve ölüm gibi temalara ilişkin folklorik performanslar sergiledi.

GELİN TANIŞ OLALIM...
Sergilenen performanslarda dünyaya gelen her insanın aynı temel özelliklere sahip olmasına rağmen, bir milleti diğerlerinden ayıran ve nesilden nesile aktarılarak gelişen en önemli değerlerden birinin dil olduğu mesajı verildi. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Türkçe'nin büyük medeniyetler kurmuş bir milletin dili olduğuna vurgu yaparak "Türkçe'nin yaygınlık ve kullanım bakımından dünyanın sayılı dillerinden olduğunu bütün bilim camiası kabul ediyor. Türkçe yüzyıllardan beri yeryüzüne barış, güven, huzur ve adalet yaymak için mücadele veren erenlerin alplerin dilidir. Yedi iklimden turnalar misali ülkemize gelen sevgili öğrencilerimiz, dünyanın herzamankinden daha çok sevgi, barış ve kardeşlik çağrısına ihtiyaç duyduğu bir dönemde "İnsan ve Türkçe" temasıyla bütün insanlığa sevgi ve kardeşlik çağrısında bulunarak kutsal bir görev icra ediyorsunuz" diye konuştu. Sözlerine Yunus Emre'nin dizeleriyle devam eden Bakan Avcı,izleyicilere "Bu çağrı çağlar ötesinden gelin tanış olalım diyen Yunus Emre'nin çağrısıdır 'gelin tanış olalım işi kolay kılalım dünya kimseye kalmaz" diye seslendi. Eİtkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sesinden "Dua" şiiri de dinlendi.

İŞTE KATILIMCI 46 ÜLKE
Afganistan- Almanya – Ürdün- Arnavutluk- Avusturya-Azerbaycan-Belçika -Bosna Hersek- Cezayir -Fas –Fransa- Gürcistan- İngiltere –İran- Filistin- İtalya- Japonya-Karadağ- Kazakistan- Kırgızistan- Kosova -Lübnan- Macaristan- Makedonya- Mısır- Polonya- Romanya- Sırbistan- Sudan- Belarus- Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti- Çin- Estonya- Hırvatistan-Hindistan- Irak- Letonya- Litvanya- Moğolistan- Pakistan, Rusya- Slovakya- Suudi Arabistan- Ukrayna- Yunanistan.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe Bayramı’na görkemli kapanış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN