ın çınarı yaşama veda etti

Giriş Tarihi: 30.8.2016
Edebiyatın çınarı yaşama veda etti

Türk ı’nın usta isimlerinden 97 yaşındaki Vedat Türkali, tedavi gördüğü Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Türkali’nin vefatını, kızı Twitter’dan duyurdu

Ünlü yazar ve şair Vedat Türkali, çoklu organ yetmezliğinden tedavi gördüğü 'da yaşamını yitirdi. Türk ının 97 yaşındaki ulu çınarının ölüm haberini, oyuncu kızı Türkali Twitter'dan duyurdu. Yalova'da üç gün önce böbrek yetmezliği şikâyetiyle Yalova Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan yazar ve şair Vedat Türkali, şikâyetinin artması üzerine yoğun bakım servisine alındı. 97 yaşındaki Türkali, çoklu organ yetmezliği nedeniyle dün sabah saat 06.00 sıralarında hayatını kaybetti. Kızı Deniz Türkali babasının ölüm haberini sosyal medya hesabından, "Babamı Vedat Türkali'yi kaybettik" açıklamasıyla duyurdu. Türkali'nin doktoru Özgür Akın Oto, "İdrar yollarında enfeksiyon vardı. Böbrek yetmezliği rahatsızlığı da sürüyordu. Bu sabah çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi" ifadesini kullandı.

EDEBİYAT DOLU YAŞAM
13 Mayıs 1919'da Samsun'da doğan Türkali, 1942'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Merih Pirhasan'la evlendi. Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951'de siyasi nedenlerle tutuklandı. 9 yıl ceza aldı. Cezaevindeki 7 yılın ardından şartlı tahliye edildi. Gerçek adı Abdulkadir Pirhasan olan sanatçı, Vedat Türkali ismini yazılarında kullanıyordu. Senarist, şair ve romancı olan Türkali, Gar Yayınları'nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960'ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başladı. "Bir Gün Tek Başına" ve "Mavi Karanlık" gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girdi. Sonrasında, "Yeşilçam Dedikleri Türkiye" ve "Tek Kişilik Ölüm" romanlarını da yazdı. 1965'te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü kazandı. Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan'ın babası, Deniz Türkali'nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini'nin de dedesidir. Türk edebiyatına onlarca eser kazandıran Türkali, "Bir Gün Tek Başına", "Mavi Karanlık", "Tek Kişilik Ölüm", "Güven", "Kayıp Romanlar" ve "Yeşilçam Dedikleri Türkiye" gibi birçok eserin altına imzasını attı. 1974'te Milliyet Yayınları Roman Yarışması'nda birincilik ödülünü, 1976'da Orhan Kemal Roman ödülünü kazandı. Son olarak da 2016'da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü'ne layık görüldü. Türkali, sonradan kitap haline de getirilen "Fatmagül'ün Suçu Ne?" adlı dizinin senaryosunu da kaleme almıştı.

EŞİNİN YANINA DEFNEDİLECEK
Vedat Türkali'nin cenazesi, yarın öğle namazı sonrası Teşvikiye Camisi'nden kaldırılacak. Ünlü edebiyatçı, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda 31 Ekim 2013'te ölen eşi Merih Pirhasan'ın yanına defnedilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edebiyatın çınarı yaşama veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN