Kalbi olanın ilacı Akdeniz mutfağı

’da yapılan araştırmada kalp hastaları arasında Akdeniz mutfağına göre beslenenlerin ölüm oranının daha düşük çıktığı tespit edildi. Uzmanlar kalp hastalarına kolesterol ilaçlarından önce Akdeniz usulü beslenmeyi önerdi

Giriş Tarihi: 31.8.2016
Kalbi olanın ilacı Akdeniz mutfağı

Guardian gazetesinin haberine göre, Roma'da kalp hastalıklarının tartışıldığı küresel bir konferansta sunulan araştırmaya göre, sebze, sert kabuklu yemiş, balık ve zeytinyağıyla beslenen kişilerin erken ölüm riski ağırlıklı olarak kırmızı et ve tereyağıyla beslenen kişilere kıyasla 3 kat daha düşük.

Konferansta konuşan kalp hastalıkları uzmanı Profesör Giovanni de Gaetano araştırmanın şimdilik çoğu sağlıklı olan genel nüfusa yoğunlaştığını söyledi.

KALP HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Araştırma kapsamında son yedi yılda kalp krizi geçirmiş ya da damar tıkanıklığı sorunu yaşamış bin 200 kişinin durumu da incelendi. Bu süre içinde bu hastaların 208'i hayatını kaybetti. Ancak, araştırma ideal Akdeniz diyetiyle beslenen hastalardan hayatlarını kaybedenlerin sayısının oransal olarak diğer hastalara göre daha az olduğunu ortaya koydu.

'da Epidemioloji Enstitüsü Başkanı olan Profesör de Gaetano "Akdeniz diyetine bağlı kalanların ölüm oranının bu diyeti seçmeyenlere kıyasla yüzde 37 daha az olduğunu bulduk" diye konuştu. Akdeniz diyetinin faydaları konusunda pek çok bilimsel araştırma olduğunu söyleyen de Gaetano bu diyetin pek çok kronik hastalığı da engellediğini söyledi. De Gaetano hükümetlerin ilaçlardan önce diyeti düşünmesi ve sebze ve meyve tüketimi için ödenek yaratması gerektiğini savunuyor.

ZEYTİNYAĞI FAKTÖRÜ
Kalp hastalıklarıyla mücadelede kolesterol düşürücü ilaçların en etkili yöntem olduğu düşünülüyordu. Statin olarak bilinen bu ilaçlar dünyada en çok satan reçeteli ilaçların başında geliyor ve kalp sorunlarını yüzde 24 oranında azalttığı söyleniyor. İngiltere'de reçeteyle verilen ilaçların başında gelen statinleri 7 milyon kişi kullanıyor. Araştırma çok sebze tüketmenin, yağlı balık, meyve ve zeytinyağında bulunan doymamış yağla beslenmenin yaşamı uzatmada önemli bir etkisi olduğuna dikkat çekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbi olanın ilacı Akdeniz mutfağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN