Av heyecanı rüzgâra takıldı

Av sezonunun ilk gününde olumsuz hava koşulları nedeniyle çılar denize açılamadı. İlk günden hayal kırıklığına uğrasalar da balıkçılar ümitli: Rüzgâr, balığın bol olacağı anlamına gelir

Av heyecanı rüzgâra takıldı

Av yasağı nedeniyle yaklaşık 4.5 aydır denize hasret kalan çılar, önceki resmi törenle denize açılma planı yaparken rüzgâr sürprizine takıldı. Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi'nde etkili olan sert rüzgâr, balıkçıları av yasağının kalktığı ilk günde hayal kırıklığına uğrattı. İstanbul'da Rumeli Feneri'ndeki Balıkçı Barınağı'nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in de katılımıyla "2016- 2017 Su Ürünleri Av Sezonu"nun resmi açılışı yapıldı. Gece 00.00'dan sonra denize açılmayı bekleyen balıkçılar sert rüzgâr nedeniyle açılamadı. Bakan Çelik, Türkiye'nin 3 tarafının denizlerle çevrili olduğunu ancak dört tarafının da sorunlarla dolu olduğunu söyledi. Beykoz'da birçok balıkçı, sert hava koşulları nedeniyle teknelerini barınaktan bile çıkaramadı. Poyrazköy'deki barınakta av sezonunun başlaması havai fişek gösterisiyle kutlandı. Kutlama sonrası az sayıda tekne ve gırgır "Vira Bismillah" derken, birçok balıkçı etkili olan rüzgâr nedeniyle denize açılamadı.

İZMİR'DE HAYAL KIRIKLIĞI
Türkiye'deki su ürünleri avcılığının yüzde 10'unun karşılandığı 'de de 59 gırgır teknesinin sahibi, başlayan av sezonu öncesi hazırlıklarını tamamladı. Güzelbahçe'de tekneler, av için sert sayılan 5-7 kuvvetinde rüzgârın etkili olduğu İzmir Körfezi açıklarına doğru hareket ettirildi. Dikili, Foça, Mordoğan ve Didim açıklarında avlanmaya çalışan balıkçılar, rüzgâr nedeniyle balık sürülerini çevirmekte başarılı olamadı.

RÜZGÂR BOLLUK İŞARETİ
Sinop'ta da balıkçılar, şiddetli rüzgâr nedeniyle av yapamadı. Denizdeki şiddetli esen rüzgârın avcılık yapılmasına müsaade etmediğini belirten balıkçılar, "Rüzgâr her ne kadar avcılık yapmaya izin vermese de bu, balığın bol olacağı anlamına gelir. Özellikle palamut avcılığı iyi geçecek" dedi. Şile'de denize açılan tekneci olmadı. "Şile Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Kamil Osman Sarı, "Karadeniz'de etkili olan 7 şiddetindeki rüzgâar bizim için büyük engel oldu. Ancak bu yıl, nasıl ki karada meyve bol, denizde de balık bol olacak inşallah. İlerleyen günlerde göreceğiz" dedi.

BİR KASA HAMSİ 100 TL
Marmara Bölgesi'nde deniz ürünleri ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Kocaeli Ereğli'de de balıkçılar mavi sulara açıldı. 8 büyük tekne, akşam saatlerinde Kuran-ı Kerim okunduktan sonra ilk ağlarını attı. Vatandaşlar, tekneleri alkışlarla uğurladı. Balıkçılar limana hamsi ve palamutla dönerken, Karamürsel Balık Hali'nde hamsinin kasası 100 lira, palamudun çifti 15 lira, mezgidin kasası 100 ve 120 lira arasında değiştiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Av heyecanı rüzgâra takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN