Güvenle yolunda

Bugün birçok çocuk a kadar servis araçları ile gidip dönüyor. Özellikle büyük kentlerde yaşayanlar... Servis araçları hayatımızı kolaylaştırıyor, bize kazandırıyor. Ancak bu tür araçlardan gerçekten faydalanabilmek için onları doğru kullanmayı da bilmeliyiz

Giriş Tarihi: 2.9.2016
Güvenle okul yolunda
Öncelikle servis aracı gerçek bir taşıtı olmalı ve bir okul taşıtının bütün özelliklerine sahip olmalı. Doğru bir taşıt aracını kullanmak öncelikle okulun sorumluluğunda. Tabii servis aracının sürücüsü ve bize bu hizmeti veren kuruluşun sorumlulukları da var. Peki okul taşıtı nedir? Okul taşıtı, okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların öğrencileri ile yalnızca onlara yardımcı olacak kişilerin taşınmalarında kullanılan taşıtlara verilen ad.

Araçta NE BULUNMALI?
Servis araçlarında ışıklı DUR işareti bulunmalıdır. Bu işaretin, öğrencilerin araca inmeleri ve binmeleri sırasında yakılması ve inip binmeleri tamamlanıncaya kadar yanar durumda bulundurulması gereklidir. Işıklı DUR işareti yakıldığında arkadan gelen bütün araçların durması zorunludur. Okul taşıtlarına fazla öğrenci binmemelidir. Yolculuk edecek herkes için mutlaka oturacak yer bulunmalıdır. Bir okul taşıtında ayakta yolculuk edilmemelidir. Okul taşıtları gidiş geliş saatlerine ve okul tarafından belirlenen taşıma programına uygun olarak çalışmalıdır. Bir okul taşıtında araç içi düzeni sağlamak ve araca iniş ve binişlerinde öğrencilere yardımcı olmak üzere ya bir rehber öğretmen ya da bu işle görevli bir görevli bulunması gerekiyor. Öğrencilerin yetişebileceği camların ve pencerelerin güvenli ve sabit olması gerekli.

Araç hareket halindeyken öğrenciler ayağa kalkmamalı

Okul taşıtına binince, kendinize ayrılan yere oturunuz. Hostesin izni olmadan oturma yerinizi değiştirmeyiniz.
Sürücü ve hostesin talimat ve tavsiyelerine uyunuz. Onların sizlerin güvenliğinizi düşündüğünü unutmayınız.
Araç hareket halindeyken asla oturduğunuz yerden kalkmayınız.
Araçta yüksek sesle konuşmayınız, arkadaşlarınızı rahatsız etmeyiniz.
Araçtayken elinizi kolunuzu ve kafanızı çıkarmayınız. Bu gibi hareketlerin çok tehlikeli sonuçlar doğuracağını unutmayınız.
Araç camlarında dışarı herhangi bir şey atmayınız.
Ayaklarınızı koridora uzatmayınız defter çanta v.b eşyalarınızı koridora koymayınız.
Okul taşıtında bir şeyler yiyip içmeyiniz, yerlere çöp atmayınız.
Hostes ve sürücünün dikkatini dağıtacak söz ve hareketlerden kaçınınız.
Servis aracınıza zarar vermeyiniz.
Acil durumlarda hostesin ve sürücünün talimatlarına aynen uyunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenle okul yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN