Kanseri aşkla yendi

Evliliğine bir ay kala kansere yakalanan Şeyda , sadece nişanlısının yanında olduğu anlarda kemoterapiye olumlu yanıt veriyordu. ’dan bulunan ilikle yaşama tutunan genç kız, şimdi hayata yeniden gülümsüyor

Giriş Tarihi: 2.9.2016
Kanseri aşkla yendi

İstanbul'da yaşayan Şeyda 28 yaşında, hayatının baharında bir genç kız. Demir, lise aşkı olan Harun İşanç'la 2013'te evlilik kararı aldı. Nişanlanan çift, nikah için gün sayıyordu. Evlilik hazırlıkları sürüyor, gelinlik provalarına bile gidiliyordu. Nikaha bir ay kala Demir, bacaklarında oluşan morlukları fark etti. İnternette bunun lösemi işareti olabileceği şeklindeki yorumlara gülüp geçen Demir, bir otomobilin aynasına sürttüğü kolunun tamamen morardığını görünce fenalaştı. Hastaneye kaldırılan Demir için zorlu süreç de başladı. Kan kanseri teşhisi konuldu, kemoterapiye başlandı. Kemoterapi ilk etapta olumlu sonuç vermeyince doktoru Demir'in nişanlısının hastaneye gelmesini istedi. Demir için tedavi süreci de o andan itibaren değişti. Aşkının yanında bulunduğu her kemoterapi seansından olumlu yanıt alınıyordu.

İLİK, ALMANYA'DAN BULUNDU
Hastanedeki 6 aylık zorlu sürecin ardından beklenen ilik 'da bulundu. Doku ve kan uyumu olmayan donörün iliği Demir'le yüzde 90 uyumluydu. Doktorların "çok riskli" dediği ilik nakli, Memorial Şişli Hastanesi Hematoloji Kemik İliği Nakli Merkezi sorumlusu Doç. Dr. Songül Şerefhanoğlu tarafından gerçekleştirildi. Bir ay hastanede yatan Demir, bu süreçte verilen ilaçlar nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadı. Mide kanaması geçirdi, kalbi su topladı, yüzünde fil derisi oluştu. 49 kiloya kadar düşen Demir, yürüyemez hale geldi. Fizik tedaviyle yeniden yürümeye başladı. Günden güne iyileşen Demir, şimdi hayata kaldığı yerden başladı. Demir'in ilk hedefi ise hayatının aşkı olan Harun'la evlenmek. Genç kız, "Gelinlik giyeceğim günün hayalini kurarken kanser oldum. Nişanlımı gördüğüm anda bütün ağrılarım geçiyordu. Aşkın gücü buymuş demek" dedi.

KALDIĞI YERDEN DEVAM
Hastalığın hayallerini elinden aldığını söyleyen Demir, "Hayallerimin bazısını geride bıraktım. Anne olmak gibi mesela. Bir bebek sahibi olamayacağım. Ama doktorlar bir ihtimal olabileceğini söylediler. Şu an sadece evlenmeyi düşünüyorum. Doktorum izin verdi. 2017 Mayıs'ın ilk haftası nikâhımız olacak. Düğün gibi bir kına gecesi yapmak istiyorum. Hasta olduğumda 25 yaşındaydım. Şimdi hayata kaldığım yerden başlıyorum" diyor. Doç. Dr. Songül Şerefhanoğlu ise Demir'in durumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini belirterek, "Akraba dışı yapılan ilik nakilleri sıkıntılı oluyor. Şeyda'nın donörüyle uyumu yüzde 90 oranındaydı. Belli bir riski vardı. Ancak başarı elde edebileceğimize inandığım için nakli gerçekleştirdik. Bu riski almaya değdi doğrusu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanseri aşkla yendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN