Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da ‘trienal’ zamanı

Çoğu mülteci 40 sanatçının katıldığı 3. Uluslararası Trienali, başladı. “Yurtsuzlaşmak” temalı trienal mülteci sorununa dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 5.9.2016
İstanbul’da ‘trienal’ zamanı
Mülteci sorununa farkındalık yaratmak amacıyla, çoğu mülteci 40 sanatçının katıldığı 3. Uluslararası Trienali, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde kapılarını açtı.
"Yurtsuzlaşmak" temalı trienalin uzun süren hazırlık aşamasının heyecan verici olduğunu dile getiren küratörü Yazıcı, "Mültecilik olgusunu yaşayan sanatçılarla bu işi yapalım dedik. Katılımcıların çoğu Suriyeli... Fakat Slovenyalı bir sanatçımız, Polonya'da yaşayan Kerküklü bir sanatçımız da var" dedi.
Bağımsız Sanat Vakfı'nca gerçekleştirilen trienalin sergi küratörü Yazıcı, mültecilik konusunun, Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyanın bir sorunu olduğuna değinerek şöyle devam etti: "Her an onlarla birlikte, aynı zamanda da her an böyle bir tehditle karşı karşıya olan bir ülke olmamız dolayısıyla, zaten bu olguyla çok iç içe yaşıyoruz. Onların acılarını duyacak kadar onlara yakınız. Küresel bir savaş yaşanıyor ve bütün planlar bu topraklar üzerinde yapılıyor. Savaşın sonuçları, buradan alınmaya çalışılıyor. Emperyalist ülkeler, ötekileştirdikleri diğer ülkelerin ellerindeki doğal kaynakları kullanmak üzere, onları sürekli küresel bir savaşın içine çekmeye çalışıyor. Bunlara bir tepki olarak da aslında böyle bir iş yapmaya karar verdik."
Yazıcı sanatın aynı zamanda bir tepki verme aracı olduğunu; sadece güzel olanı göstermediğini, yanlışa işaret ederek insanları düşünmeye sevk ederek toplumu yönlendirdiğini de kaydetti.
Suriye'de Halep Üniversitesi Güzel Sanatlar mezunu olan Zain Al Ahmad'ın (26) Suriye'de Halep'in Son Sahnesi isimli tablosu yoğun ilgi gördü. Zain Al Ahmad, "Türkiye'de olmaktan çok mutluyum. Ama Halep'i çok özledim o yüzden bu tabloyu yaptım" ifadelerini kullandı.
Trienali gezen Zain'in babası ressam Adnan Al Ahmad Halep'ten yıkılmış bina fotoğraflarını görünce göz yaşlarını tutamadı. Adnan Al Ahmad'ı sergi küratörü Hülya Yazıcı sakinleştirdi.
Üç yılda bir düzenlenen ve bu yıl Ayşe Taşkent'in proje sorumlusu olduğu trienale Bahram Hajou, Fadi Yazegi, Figen Batı, Farouk Muhammad, Uğur Özen, Aleksandra Farazin, Azad Karim, Şükrü Karakuş, Cem Mehmet Eren, Fırat Erez ve Koray Sevindi gibi 40 sanatçı katılıyor. "3. Uluslararası İstanbul Trienali" 3-25 Eylül arasında ücretsiz olarak izlenebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul’da ‘trienal’ zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN