Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ailece ışığa kavuştular

’de Mustafa (84) ve Meryem İlleez (76) çifti ile oğulları Ali İlleez (58), 10 dakika arayla oldukları ameliyatı sonrası yeniden görmeye başladı

Giriş Tarihi: 7.9.2016
Ailece ışığa kavuştular
Nevşehir'in Avanos ilçesinde yaşayan Mustafa İlleez (84) ve Meryem İlleez (76) ile oğulları Ali İlleez (58), sol gözlerindeki a bağlı başlayan görme kaybı nedeniyle 'deki Memorial Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Abdullah Özkırış'a başvurdu. Yapılan muayene sonucunda Prof. Dr. Özkırış, sol gözlerinde görme sorunu olan baba, oğul ve anneyi aynı gün 10'ar dakika arayla ameliyat etti. Başarılı geçen ameliyatlar sonrasında baba, oğul ve anne yeniden sağlıklı görmeye başladı. Gözlerindeki katarakt nedeniyle yaklaşık 1 yıldır ev işlerini yapmakta zorlandığını söyleyen Meryem İlleez, "Bir aileden 3 kişide bu hastalığın ortaya çıkması bizim için kötü bir tesadüf oldu. Günlük işlerimizi yapamaz hale gelmiştik. Bir anda gözlerimizin açılması şimdi mucize gibi geliyor" diye konuştu.

İKİNCİ AMELİYAT
Artık daha net gördüğünü söyleyen Ali İlleez ise "2 yıl önce babam ve benim sağ gözümüzde yine katarakta bağlı görme kaybı oldu. Daha önce yeğenimizi de Abdullah Özkırış ameliyat etmişti. Onların tavsiyesiyle başvurduk. Sol gözümüzden sonra sağ gözümüzde de aynı rahatsızlık ortaya çıktı. Bir yıldır annem ve babam günlük işlerini yapmakta zorlanıyordu. Evdeki işlerinde onlara yardım etmeye çalışıyordum. Şimdi kendi başımıza tüm işlerimizi halledebildiğimiz ve hayata sağlıkla bakabildiğimiz için çok mutluyum. 2 yıl arayla bizi ameliyat eden Abdullah Hocamıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Prof. Dr. Abdullah Özkırış, göz bebeğinin arkasında olan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybetmesiyle katarakt sorununun ortaya çıktığını belirtti. Orta yaş üzerindekilerde sık görülen kataraktın, önemli bir göz hastalığı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özkırış, "Bu hastalık kendini yavaş yavaş artan görme kaybıyla belli eder. Hastalar, zamanla gazete ve kitap okumada zorluk çektikleri için doktora başvurur. Işık hassasiyeti, çift görme, görüşünde azalma ise diğer belirtileridir. Bu hastalık, gözlük ya da ilaçla tedavi edilemez, kesin çözüm cerrahi müdahaledir. Katarakt ameliyatlarında göz içine konulacak kaliteli lensler sayesinde başarı elde edilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailece ışığa kavuştular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN