Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Bacağını açmasan olmaz mıydı’ diyen hâkime soruşturma

Giriş Tarihi: 8.9.2016
‘Bacağını açmasan olmaz mıydı’ diyen hâkime soruşturma

'da Robin Camp isimli hâkim, 2014'te baktığı bir cinsel saldırı davasında, şikâyetçi kadına "Bacaklarını açmasan olmaz mıydı?" dediği için disiplin soruşturmasıyla karşı karşıya. Yüksek Hâkimler Kurulu, Camp'in meslekten ihraç edilip edilmeyeceğine karar verecek. Robin Camp, büyük tepki almasına sebep olan 2014'teki davanın tutanaklarına göre, mağdur kadına "Bacaklarını açmasan olmaz mıydı?" demekle kalmamış, "seks ve acı bazen birbirinden ayrılamaz" da demiş ve şikâyetçi kadından "sanık" ya da "davalı" diye söz etmişti. Kadın, mahkemeye Scott Wagar adlı kişinin Calgary'deki bir ev partisinde kendisine banyoda tecavüz ettiğini anlatmış, fakat yargıç Camp sanığı beraat ettirmişti. Karar daha sonra Alberta Temyiz Mahkemesi tarafından bozularak Wagar'ın yeniden yargılanması istenmişti.

NELERLE SUÇLANIYOR?
Yargıç Robin Camp ise o tarihten sonra Federal Mahkeme'de bir göreve terfi etmişti. Şimdi meslekten ihraç talebiyle hakkında disiplin soruşturması yürütülecek olan yargıç Camp şunlarla suçlanıyor:
Zayıf durumdaki tanıkları korumayı gözeten kanunları benimsemediğini belli etmek.
"Önyargılı" ya da "insanları belli tiplemelere koyan" bir bakış yansıtmak.
Mağdur olduğunu iddia eden kişiye, cinsel saldırıya uğrandığında nasıl davranmak gerektiği konusunda "geçersizliği belli önyargılara dayanan" sorular yöneltmek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bacağını açmasan olmaz mıydı’ diyen hâkime soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN