Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göçebe olimpiyatı Rio’yu aratmadı

Giriş Tarihi: 8.9.2016
Göçebe olimpiyatı Rio’yu aratmadı

Bir "Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi)" inisiyatifi olan Göçebe Oyunları'nın ikincisi 'da düzenlendi.

Kırgızistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen Göçebe Oyunları'na yabancı basının ilgisi yoğun oldu. Ülkenin kuzeyindeki Çolpon-Ata kentine 40 kilometre uzaklıktaki Tanrı Dağı Kırçın Yaylası'nda gerçekleştirilen festivalde; avcılık, atlı , yerde okçuluk, uzun mesafeli at koşusu, kökbörü (buzkaşi) ve Kırgız avcı köpeği Taygan yarışmaları yapılıyor. Cumartesi günü başlayan ve bugün son bulacak oyunlara Türkiye dâhil 62 ülkeden 1000'in üzerinde sporcu katıldı. Organizasyona katılan sporcu ve antrenörlerin toplam sayısı ise yaklaşık 1400'ü buldu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları'nda uluslararası basının en çok ilgisini çeken anlar ise akrobatik hareketlerle ok fırlatan sporcularla, kartalla avlanma müsabakaları oldu. Yapılan yorumlarda "Dünya, Rio Olimpiyatları'nda Michael Phelps'i Usain Bolt'u izledi ama göçebe oyunlarındaki performanslar yıldızları aratmıyor" denildi.

Geçmişten günümüz göçebe toplumların hayatlarını sürdürmek adına geliştirdikleri av tekniklerinin spora dönüştürülmesiyle ortaya çıkan etkinlikte yarışmalara geleneksel kıyafetleriyle katıldı. Atlı okçuluk, yerde okçuluk, toplu ok atışı, kartalla avlanma, şahin uçurma ve köpek yarışması gibi branşlarda 18 madalya verildi.

Göçebe Oyunları, başta Türk Konseyi üye ülkeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye olmak üzere tüm 'Türk Dili Konuşan' ülkeler arasında rotasyon esasıyla her iki yılda bir düzenlenmeye devam edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göçebe olimpiyatı Rio’yu aratmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN