Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızlarına ikinci kez hayat verdiler

3 yıl önce 5 yaşındaki Melisa’ya baba Mesut Yılmaz, geçen hafta 3 yaşındaki Havva’ya anne Yasemin Yılmaz karaciğerini verdi. Sağlığına kavuşan iki kız kardeşin mutluluğu gözlerine yansıdı

Giriş Tarihi: 8.9.2016
Kızlarına ikinci kez hayat verdiler

'da, karaciğer yetmezliği bulunan iki kız kardeşin imdadına, anne ve babası yetişti. Üç yıl önce 5 yaşındaki Melisa'ya baba Mesut Yılmaz, geçen hafta da 3 yaşındaki Havva'ya anne Yasemin Yılmaz karaciğerinin bir parçasını bağışladı. Nakil ameliyatlarının ardından sağlığına kavuşan iki kız kardeş hastane koridorlarında oynayarak eğlendi. Bursa'da teyze çocukları olan ve 7 yıl önce evlenen 28 yaşındaki ev kadını Yasemin ve bir fabrikada işçi olarak çalışan 32 yaşındaki Mesut Yılmaz çiftinin ilk çocukları Melisa, 2013'te rahatsızlanınca Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan tetkikler sonucunda Melisa'ya, safranın karaciğerden atılamaması nedeniyle oluşan karaciğer yetmezliği tanısı kondu.

AKRABA EVLİLİĞİNİN SONUCU
Bunun üzerine baba Mesut Yılmaz, kızının sağlığına kavuşması için karaciğerinin bir bölümünü Melisa'ya bağışladı. 2013'te gerçekleşen operasyonla küçük Melisa sağlığına kavuştu. Yılmaz çiftinin Melisa'nın karaciğer nakli olduğu yıl dünyaya gelen Havva adlı diğer kızlarında aynı başladı. Yapılan tetkik sonucunda Havva'da da safranın karaciğerden atılamamasına bağlı olarak karaciğer yetmezliği bulunduğu anlaşıldı. Bunun üzerine anne Yasemin Yılmaz, geçen hafta gerçekleştirilen operasyonla karaciğerinin bir bölümünü kızına bağışladı. Naklin ardından ayağa kalkarak koşmaya başlayan Havva, ablası Melisa'yla hastane koridorlarında oyun oynadı. 3 yıl arayla iki operasyonu da yapan Prof. Dr. Ekrem Kaya, çocukların doğuştan safra kanalı problemleri olduğuna vurgulayarak, "Akraba evliliği sonucu her iki hastanın problemli olan karaciğerleri alındı. Anne ve babadan yapılan nakil ile sağlıklarına kavuştular" dedi.

DOKTORLARIN GÖZBEBEĞİ...
Karaciğer naklini 9 saatlik operasyonla tamamlayan Prof. Dr. Ekrem Kaya ve Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ziya Dündar, Havva ve Melisa kardeşleri kucaklarına alıp sevdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızlarına ikinci kez hayat verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN