Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piranalar insan eliyle bırakılmış

Prof. Dr. Çevik, pirana türü tropik balığın ’de dağılımı olmadığını belirtti ve “Seyhan’da yakalanan pirananın, vatandaş tarafından bırakıldığına eminim” dedi

Giriş Tarihi: 9.9.2016
Piranalar insan eliyle bırakılmış

Amasya'daki Yeşilırmak'ta yırtıcı pirana balığının bulunmasının ardından önceki gün de Adana'daki Seyhan Baraj Gölü'nde balıkçılar tarafından yakalanan pirana, bir kişinin eli ve ayağından yaralanmasına sebep oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Çevik, pirana türü balığın tropik olduğunu ve 'de dağılımının bulunmadığını söyledi. Göllerde bulunan piranaların muhtemelen kediköpek gibi sahiplenildikten sonra suya terk edildiğini belirten Prof. Dr. Çevik, "Ülkemizdeki tüm akvaryumcularda bu balığı rahatlıkla satın alabilirsiniz. Büyük bir ihtimalle insanlar tarafından bilerek, kasten göle bırakılmış olduğunu tahmin ediyorum. Muhtemelen alan kişi ya bakamadı göle attı ya da kasten de atmış olabilir. Ama yüzde 100 eminim ki bunun bir vatandaş tarafından göle bırakılmış bir balık olduğunu düşünüyorum" dedi.

TİMSAH BALIĞI DA ÇIKMIŞTI
Seyhan Baraj Gölü'nde, "Timsah Balığı" olarak bilinen atractosteus spatula cinsi balıklara da rastlandığını kaydeden Prof. Dr. Çevik, bu türün de aynı şekilde akvaryumculardan rahatlıkla satın alınabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Çevik, piranaların iç sularda üreme şansının zayıf olduğunu ancak üremesi halinde başa bela olacağını vurgulayarak şunları kaydetti: "Zaten gölümüzde mevcut sazan, yayın, sudak gibi balıkların bunlar karşısında rekabet etme şansı olmayacaktır. İnsanlara karşı da bir tehdit olabilir. Bunlar özellikle yaralı, kan kokusuna karşı hassas türler. Böyle vakalarla da karşılaşabiliriz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piranalar insan eliyle bırakılmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN