Türkiye'nin en iyi haber sitesi

topraklarda hac heyecanı

topraklardaki hacı adayları, Arafat’a çıkmadan önce son cuma namazını Harem-i Şerif’te huşu içinde eda etti

Giriş Tarihi: 10.9.2016
Kutsal topraklarda hac heyecanı
Hacı olmak için gün sayan adaylar, Arafat'a çıkmadan önce son cuma namazını kılmak için yollara düştü. Hacı adayları, servislerin durdurulması nedeniyle sabah namazından itibaren Kâbe'ye çoğunlukla yürüyerek geldi. Otellerinden çıkan hacı adayları, saatlerce yürüyerek Kâbe'ye ulaşma mücadelesi verdi. Cadde ve sokaklarda adeta insan selini andıran görüntüler oluştu. Hasta ve yaşlı hacı adayları, tekerlekli sandalyelerle çocuklar ise kucaklarda taşındı. sıcaklığının yüksek olduğu Mekke'de, bazı hacı adayları, güneşten korunmak için değişik çarelere başvurdu. Bazı hacı adaylarının seccadelerini şemsiye yaptıkları görüldü. Yoğunluk nedeniyle Kâbe'nin kapılarının kapatılması üzerine Harem-i Şerif'e ulaşamayan hacı adayları, seccadelerini yola sererek cuma namazını kılabildi. Namazın ardından Harem-i Şerif'ten ayrılmak isteyen hacı adayları, uzun süre kalabalığın dağılmasını beklemek zorunda kaldı. Cuma namazı hutbesinde haccın faziletleri anlatıldı. İslam aleminin birlik ve beraberliği ile Müslüman ülkelerdeki huzur ve barışın sağlanması için dua edildi.

BUGÜN BAŞLIYOR
Hacı adayları, haccın en önemli rükünlerinden biri olan Arafat'a çıkma hazırlıklarına başladı. Fırsat buldukça Kâbe'de namazlarını kılmaya çalışan hacı adayları, bugün Arafat'a doğru yola çıkacak. Hacı adayları, Arafat'ta vakfeye durduktan sonra Mina ve Müzdelife'deki görevlerini yerine getirip, 24 saati burada geçirecek. Adaylar şeytan taşladıktan sonra kurbanlarını kesip vazifelerini ifa etmiş olacak.

25 HASTANE 158 MERKEZ
Suudi Arabistan, 2016 hac organizasyonu kapsamında hacı adaylarına 25 hastane ve 158 merkezinde 26 bin personelle sağlık hizmeti veriyor. 71 ülkenin sağlık ekiplerinin de bulunduğu Mekke'de 6 ülkenin de hastanesi var. Türkiye de hastanesi olan ülkeler arasında yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutsal topraklarda hac heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN