Yapay dille bir yılda konuşmaya başladı

Giriş Tarihi: 10.9.2016
Yapay dille bir yılda konuşmaya başladı

Tarsus’ta, kanserli dili alınan ve göğsünden nakledilen dokuyla yeni dil yapılan kadın, bir yıl sonra konuşmanın mutluluğunu yaşadı

'in Tarsus ilçesinde kanserli olduğu için geçen yıl dili alınan ve göğsünden nakledilen dokuyla yapay dil yapılan kadın konuşmaya başladı. Tarsus ilçesinde yaşayan 62 yaşındaki Zafer Dağ'ın dili, dil kanseri nedeniyle tamamen alındı. Dilin yerine, göğsünden alınan doku ağız tabanına yerleştirildi. Konuşma egzersizleri yapan kadın, aradan geçen 1 yılın ardından konuşmaya başladı. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Hayrettin Cengiz ve Doç. Dr. Alper Ata, Zafer Dağ ile basın toplantısı düzenledi. Hastanede kameraların karşısına geçen kadın, sayıları ve günleri saydı, doktorunun söylediği kelimeleri tekrarladı.

BAYRAM MESAJI VERDİ
Yeniden konuşabilmenin sevincini yaşayan kadın bayram mesajı da verdi. Zafer Dağ "Herkese iyi bayramlar" derken, Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, konuşmada daha da ilerleme olacağını söyledi. Doç. Dr. Alper Ata ise kanserin ekip çalışması gerektiren bir hastalık olduğunu belirterek "Bu hastamızda da ekip çalışmasıyla dili korumaya çalıştık ama sonunda almak zorunda kaldık. Şu anda yaptığımız sıkı takiplerde, kanserin yayıldığına dair bir emare görmedik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapay dille bir yılda konuşmaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN