Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dondurma cezasına yeniden yargılama

Giriş Tarihi: 14.9.2016
Dondurma cezasına yeniden yargılama

8 yıl önce arkadaşlarından zorla 1’er lira, çekirdek ve dondurma aldığı gerekçesiyle 13.5 yıl hapse çarptırılan üniversite öğrencisi hakkındaki kararı, Yargıtay bozdu

İstanbul'da 14 yaşındayken arkadaşlarından zorla 1'er lira, dondurma ve çekirdek aldığı gerekçesiyle olaydan 8 yıl sonra 13.5 yıl hapis cezasına çarptırılan üniversite öğrencisi Volkan Kutlu hakkındaki mahkûmiyet kararı, Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından bozuldu. 10 aydır cezaevinde olan Kutlu, ekimde yeniden yargılanmaya başlanacak. SABAH'ın gündeme getirdiği haber, uluslararası medyada da yer almıştı. Eyüp'teki Yeşilpınar Mahallesi'nde 2008'de meydana gelen olayda Volkan Kutlu, bir arkadaşıyla birlikte, mahalledeki 6 çocuktan zorla toplam 7 lira 25 kuruş, dondurma ve çekirdek aldığı iddiasıyla "nitelikli yağma" suçundan yargılandı. O 14 yaşında olan Kutlu, Bakırköy 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada yasa gereği "sanık" yerine "suça sürüklenen çocuk" olarak mahkemeye çıkarıldı. Davada, 6 çocuk, mağdur ve müşteki olarak gösterildi. Ancak hiçbiri Kutlu'dan şikâyetçi olmadı. Hatta, mağdur çocuklardan Cem B., " istediklerinde ben üzerimdeki 1.5 lirayı çıkarıp kendiliğimden verdim. Öğrenci olduğumu ve dolmuş paramın kalmadığını söyleyince bir kısmını geri verdiler" dedi.

10 AYDIR CEZAEVİNDE
Kutlu ise savunmasında, su alacak paraları olmadığı için diğer çocuklardan 75 kuruş ve 1 lira aldıklarını söyledi. Davada iki ayrı sosyal inceleme ve pedagog raporu düzenlendi. Raporlardan ilkinde çocukların yaptıkları olayın farkında olduğu belirtilirken, ikinci raporda "Olayı çocukluk olarak gördükleri ve bir daha yapmayı düşünmedikleri" kaydedildi. 8 yıl süren davanın sonunda mahkeme, ilk raporu dikkate alıp Volkan Kutlu'yu 13.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Trakya Üniversitesi'nde Tarih Bölümü 2'nci sınıfta okuyan Kutlu, kararın Yargıtay 6. Ceza Dairesi'nce onanması üzerine, ocak ayında Kırklareli Cezaevi'ne konuldu.

SABAH GÜNDEME GETİRMİŞTİ
İnfaz Kanunu'na göre 7.5 yıl cezaevinde kalması gereken 22 yaşındaki Volkan Kutlu'nun dosyası SABAH'ta yayımlandıktan sonra, Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından gündeme alındı. Sosyal medyada da Kutlu için imza kampanyası başlatıldı. Yargıtay Kurulu, Kutlu'nun mahkûmiyet kararını kanun yararına kısmen bozarak yeniden yargılanmasına hükmetti. 10 aydır cezaevinde olan Kutlu, kapalı cezaevinden cezaevine alındı. Kutlu, ekimde yeniden yargılanmaya başlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dondurma cezasına yeniden yargılama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN