Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azeri kadına, Türk eşinden ikinci hayat

Giriş Tarihi: 16.9.2016
Azeri kadına, Türk eşinden ikinci hayat

Karaciğer kanserine yakalanan lı Könül Paksoy, İzmir’de gönüllü verici olan Türk eşinden yapılan nakille ikinci hayata “merhaba” dedi

İzmirli mobilyacı Aydın Paksoy (47), 1995'te işçi olarak 'a gitti. Bir süre sonra eşinden boşanan Paksoy, 4 yıl önce, yine kendisi gibi boşanmış ve ilk evliliğinden olan 13 yaşında bir kızı bulunan Könül Paksoy ile evlendi. Bakü'de yaşayan çift, Könül Paksoy kalınca, 'da sosyal güvenlik sistemi olmaması nedeniyle, doğum İçin İzmir'e geldi. Ancak, yapılan tetkiklerde Azeri anneye hepatit B'ye bağlı siroz teşhisi kondu. Hamileliği rahat geçen Könül Paksoy, doğuma kısa bir süre kala ise bebeğini kaybetti.

UYARILARA KULAK ASMADI
Doktorların, yeniden hamile kalırsa karaciğerinin iflas edeceği ve nakil olması gerekeceği yönündeki uyarılarına rağmen yeniden hamile kalan Könül Paksoy, hamileliğinin 8'inci ayında erken doğum yapsa da, geçen yıl 4 Kasım'da kızı Nihan'ı dünyaya getirdi. Ancak hamilelik sürecinde iyice kötüleşen karaciğeri yüzünden hastanelik oldu. Yaşaması için karaciğer nakli yapılması gerekiyordu. Çift, Azerbaycan'da her türlü sağlık hizmeti ücretli olduğu ve nakil için en az 150 bin lira gerektiği için İzmir'e geldi. Könül Paksoy'a, Türk eşi gönüllü verici oldu. Dokuları da uyunca, Doç. Dr. Murat Kılıç ve Opr. Dr. Cahit Yılmaz başkanlığındaki ekip tarafından yapılan operasyonla, Aydın Paksoy'dan alınan karaciğer parçası, eşine nakledildi.

'DOKTORLARA MİNNETTARIM'
Könül Paksoy, "Çok başarılı bir ameliyat geçirdim. Azerbaycan'da olsam bu an hayatta olur muydum bilemiyorum. Bu benim için bir mucize. Hayattaysam eşim ve Türk doktorların sayesinde. Bu yaşam benim için ikinci hayat. Herkese minnettarım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azeri kadına, Türk eşinden ikinci hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN