Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dilmen’le organ bağışında rekor

Giriş Tarihi: 16.9.2016
Dilmen’le organ bağışında rekor

SABAH yazarı Rıdvan Dilmen’in ’da düzenlenen panelde kornealarını bağışlaması sonucu, 721 olan organ bağışı bu yıl ilk 8 ayda 12 bin 244’e çıktı

'de 2016'nın ilk 8 ayında İzmir'de 25 bin 472, İstanbul'da 25 bin 181, Kocaeli'nde 12 bin 802, 'da ise 12 bin 244 kişi organlarını bağışladı. Muğla, bağışçı sayısına göre dördüncü sırada yer alsa da, nüfusuna oranla birincisi oldu. Bu artışın en büyük etkenlerinden biri ise 2016'da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Tıbbi ve Dini Açıdan Organ Bağışı" konulu panele onur konuğu olarak katılan, SABAH yazarı ve ünlü spor yorumcusu, eski milli futbolcu Rıdvan Dilmen'in kornealarını bağışlaması oldu.

'ÇALIŞINCA OLUYOR'
Bağışların artmasından memnun olan Muğla Sağlık Müdürü Cihan Tekin, "Bakanlığımız, 2013'te ülke genelinde yapılan tüm organ bağışlarının tek bir sistem üzerinde toplanmasını sağlayan Türkiye Organ ve Doku Bağış Bilgi Sistemi'ni oluşturunca, biz de Muğla'da bağışla ilgili eğitim eksikliğini gidermek, vatandaşlarımızın organ bağışına duyarlılığını yükseltmek ve bağışçı sayısını artırmak amacıyla 1 Temmuz ile 31 Aralık 2014 arasında 6 aylık bağış kampanyası düzenledik. Halka eğitim verip, vatandaşların yoğun bulunduğu alanlarda stantlar açılarak, afiş, broşür ve promosyon dağıttık. Ayrıca 2014'te Tıbbi ve Dini Açıdan Organ Bağışı paneli düzenledik.

2014'TE 721'Dİ
Bu panele Rıdvan Dilmen de konuk oldu ve kornealarını bağışladı. Bu bağış, vatandaşlarımızın dikkatini çekti. 2014'te 721 bağışçı ile 21'inci sıradayken, şimdi ise 12 bin 244 kişiyle dördüncü sırada yer alıyoruz. Listenin başında İzmir ve İstanbul olabilir. Nüfus oranına göre Türkiye'de ilk sırada Muğla yer alıyor. Geçen haziranda başlattığımız ikinci kampanyanın etkisi daha ortaya çıkmadı. Bu kampanyayla birlikte rakam daha da yükselecek. 80 milyonluk ülkede 35 bin kişi organ bekliyor. Rıdvan Dilmen'e bir kez daha teşekkür ediyorum. Topluma mal olmuş ünlüler de Dilmen'i örnek alıp toplumsal duyarlılıklara öncülük etmeli. Onlardan da Dilmen'in gösterdiği duyarlılık ve hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dilmen’le organ bağışında rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN