Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'112'ye gelen ların yüzde 75'i gereksiz'

Sivas Valisi Gül, "112 Acil 'ne aylık 100 bin civarında arama geliyor. Bu aramaların yüzde 75'i gereksiz ve sağlıklı olmayan aramalar." dedi.

Giriş Tarihi: 20.9.2016 17:21
'112'ye gelen çağrıların yüzde 75'i gereksiz'

Sivas Valisi Davut Gül, polis, itfaiye, jandarma ve acil sağlık hizmetlerini tek çatı altında toplayan 112 Acil 'ne gelen aylık 100 bin çağrıdan 75 bininin asılsız olduğunu belirtti.

Acil Çağrı Merkezi koordinasyon toplantısına katılan ve merkezi gezen Gül, basın mensuplarına, Sivas'ta bütün acil çağrıların 112 numarası altında tek çatıda toplandığını söyledi.

Emniyet, jandarma, sağlık ve itfaiye ekipleri için tüm acil çağrılarının bu merkeze yapıldığını aktaran Vali Gül, "112 arandığında ilgili birime yönlendirilerek, vatandaşa daha kolay ve seri hizmet verilmesi amaçlanıyor." dedi.

112 Acil Çağrı Merkezi'nin olası kriz dönemlerinde kullanılabilecek altyapıya sahip olduğunu dile getiren Davut Gül, bunların yanı sıra verilerin kontrol altına aldığını ve muhafaza edildiğini belirtti.

Merkeze, İçişleri Bakanlığının finansmanıyla Özel İdare tarafından ek yatırım yapılacağını aktaran Gül, yatırımın ihalesinin bu yıl yapılacağını ve 2 yıl içerisinde de tamamlanacağını ifade etti.

"GEREKSİZ YERE BU HATTIN MEŞGUL EDİLMEMESİNİ RİCA EDİYORUM"

Vatandaşlardan 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gereksiz ve asılsız ihbarda bulunmamalarını isteyen Gül, şunları kaydetti:

"Merkezimize aylık 100 bin civarında arama geliyor. Bu aramaların yüzde 75'i gereksiz ve sağlıklı olmayan aramalar. Vatandaşlarımız bu konuda daha duyarlı olursa ve bu hatları meşgul etmezlerse hem arkadaşlarımızı yormamış olacaklar hem de o saat içerisinde gerçekten yardıma ihtiyacı olan vatandaşımıza biz daha çabuk ulaşmış olacağız. Bu konuda hassasiyet istiyorum, gereksiz yere bu hattın meşgul edilmemesini rica ediyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'112'ye gelen çağrıların yüzde 75'i gereksiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN