Şans kalbine güldü

Kalp hastası Safya Karaca, dünyada nadir uygulanan yöntemle hayata tutundu. Kanı zararlı antikorlardan temizlenen Karaca’ya bu süreçte şans eseri kalp de bulundu

Giriş Tarihi: 22.9.2016
Şans kalbine güldü

Safya Karaca, 8 yıl önce kalbinden rahatsızlandı. Muayene sırasında mitral kalp kapağında problem olduğu tespit edilince, kapak ameliyatla değiştirildi. İki çocuk annesi Karaca'ya, üçüncü hamileliğin riskli olabileceğini, kalp yetmezliğinin artabileceğini söyledi. Buna rağmen Karaca hamile kaldı. Ancak, doğuma az bir zaman kala bebeğini kaybetti. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Nakil Konseyi tarafından şubat ayında kontrolden geçirilen Karaca'ya acil kalp nakli yapılması kararlaştırıldı. Karaca, 6 ay kalp bağışı bekledi. Solunum ve kalp destekleyici pompa cihazıyla yaşarken Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Kalp Nakli ve Yapay Kalp Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Kaan Kırali, genç kadının organ naklini reddedecek düzeyde bağışıklık sistemi aktivitesi ve zararlı antikor üretimi sorununu gidermek için harekete geçti. Birçok merkez 'kalp nakli yapılamaz' kararı verse de Prof. Dr. Kaan Kırali ve ekibi bu rastlanır vakayı çözmek için bilimsel araştırmaları didik didik etti. Ekip dünyada az sayıda hastada uygulanmış olan, kandan zararlı antikorları temizleme protokolünü Karaca'ya uyguladı. 'de ilk kez uygulanan bu yöntem 3 hafta sonra Karaca'nın nakil olabilecek seviyeye gelmesini sağladı.

HEDİYE BİR YAŞAM
Tam bu sırada yapılan kalp bağışının, Karaca'ya uyumlu olduğunun saptandığını söyleyen Prof. Dr. Kırali, "Hastamıza bağışlanan kalbi başarıyla naklettik. Nakil sonrası hastamız yeni hayatına başladı" dedi. İkinci baharını yaşayan Safya Karaca ise, "Hiç umudum kalmamıştı. Hem bana uygun bir kalbi bulmak hem de kanın antikorlardan temizlenmesi mucize gibi. Bana yeni bir yaşam armağan edildi" sözleriyle yaşadığı mutluluğu dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şans kalbine güldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN