Türkiye'nin en iyi haber sitesi

II. Abdülhamid iftiraya uğradı

Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu, ’da başladı. Açılışa mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan “II. Abdülhamid, reformcu, dirayetli ve çok yönlü bir padişahtı” dedi

Giriş Tarihi: 23.9.2016
II. Abdülhamid iftiraya uğradı

Doğumunun 174'üncü yılında Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu, Dolmabahçe Sarayı'nda başladı. Açılıştan önce "Sultan II. Abdülhamid Han Döneminden İzler si" açıldı. Serginin açılışında konuşan Başkanı İsmail Kahraman, "Bugünü anlamak, geleceği okumak için tarihi bilmek lazım. Tarihimizi bilmezsek ne günü ne de geleceği bilebiliriz. Biz, bir çınar ağacıyız. Kökü üç kıtaya yayılan bir cihan devletinin varisleriyiz" dedi. Şovenist ruh içinde olmadıklarını ifade eden Kahraman, "Ders almamız lazım. Hafızasını kaybeden millet, onurunu kaybetmiş demektir. Hafızamızı canlı tutacağız ve geleceğe hazırlanacağız" diye konuştu. Açılışa mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programın başarılı geçmesi temennisinde bulunarak "Dünya siyasetinde tarihi kırılmaların yaşandığı bir dönemde, 33 sene boyunca Osmanlı Devleti'nin padişahlığını yapan Sultan II. Abdülhamid Han, tartışmaların odağında yer almıştır. Özellikle belli kesimler tarafından Sultan Abdülhamid, yoğun karalama kampanyalarının, haksız ve asılsız ithamların, iftiraların muhatabı olmuştur. Anlamaktan, objektif değerlendirmekten ziyade mahkûm etmeye dayanan bu bakış açısı, maalesef bir dönem toplumumuza da dayatılmıştır. Oysa II. Abdülhamid, reformcu, dirayetli ve çok yönlü bir padişah olarak, günümüzde de varlığını devam ettiren birçok müessesenin ve modern kurumların temellerini atmıştır. Siyaset felsefesini, 'Basiret, emniyetin babasıdır. Evvela basiret sonra da emniyet gereklidir' şeklinde özetleyen ve parçalanmak üzere olan Osmanlı Devleti'ni 33 yıl boyunca bir arada tutan Sultan Abdülhamid Han, her açıdan çok önemli bir şahsiyettir. Bize düşen, hiçbir komplekse kapılmadan, dayatmalara itibar etmeden, ön yargılardan kendimizi arındırarak II. Abdülhamid Han dönemini iyi anlamak, gerekli dersleri çıkararak, gelecek nesillere tanıtmaktır" dedi. Açılışa TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Valisi Vasip Şahin de katıldı.

225 OBJE SERGİLENİYOR
II. Abdülhamid dönemine ait eserlerin gösterileceği sergi, Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu'nda gerçekleştiriliyor. Milli Saraylar koleksiyonlarında yer alan 225 parça tarihi objenin ziyaretçilerin ilgisine sunulduğu sergi, 3 hafta süreyle açık kalacak. Etkinlikler kapsamında bu akşam 20.30'da CRR Konser Salonu'nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Orkestrası tarafından "Sultan Abdülhamid Dönemi Osmanlı Marşları Konseri" düzenlenecek. Konser öncesinde fuaye alanında Yıldız Fotoğraf Albümleri'nden seçilen fotoğraflardan oluşan "Yıldız Arşivlerinden Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi Fotoğraf Sergisi" açılacak.

"DEDEME 'HAİN' DİYENLERİN KENDİSİ HAİNDİR"
Sempozyuma katılan II.Abdülhamid'in dördüncü kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu "Görmüş olduğumuz resimler, eserler hatta dedemin yemek yediği tabaklar beni ve ailemi çok duygulandırdı, bizi o tarihlere götürdü. Dedeme hain diyen bence kendisi haindir" dedi.
Kayıhan Osmanoğlu'nun yanı sıra sempozyuma aile reisi Harun Osmanoğlu, Orhan Osmanoğlu ve Nilhan Osmanoğlu da katıldı.
Sergide II. Abdülhamid'in saray da kullandığı eşyalar ve çeşitli devlet adamlarından gelen kıymetli eserler sergilendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
II. Abdülhamid iftiraya uğradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN