Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kanseri sevgiyle yendim’

Giriş Tarihi: 24.9.2016
‘Kanseri sevgiyle yendim’

Kemik kanserini 6 yıllık savaşla yenen 18 yaşındaki rehber öğretmen Rabia Adalıoğlu “Öğrencilerime ‘Her şey insanı sevmekle başlar’ diyorum. Yaşamak çok güzel” dedi

Çocukluğu kanserle savaş içinde geçti. 6 yıl yakalandığı kemik kanseriyle savaştı. Sonunda da kanseri yendi. Yepyeni bir hayatın kapısını aralayan Rabia Adalıoğlu (18), şimdi Muhallim Cevdet İlköğretim Okulu Anasınıfı'nda stajyer rehber öğretmen olarak görev yapıyor. Aynı zamanda Eyüp Haydar Akçelik Kız Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi olan Adalıoğlu, "Hayatın ne kadar güzel olduğunu ölümün kıyısından dönmekle çok iyi anladım. Şimdi öğrencilerime 'Birbirinizi çok sevin. Her şey insanı sevmekle başlar. Yaşamak çok güzel' diyerek, hayat rehberliği yapıyorum" dedi. Adalıoğlu, Beyoğlu'nda oturuyor. Annesi Yesariye ev hanımı, babası Hilmi Adalıoğlu da bir markette çalışıyor. 11 yaşındayken spor yaptığı sırada küçük bir geçirdi. Ayağı şişti. Ailesi onu doktora götürdü. Yapılan muayenede kemik kanseri olduğu anlaşıldı. Ailesi ondan hastalığını saklamaya çalışsa da uzun süren tedavi sürecinde kanserle yüzleşmek zorunda kaldı. Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji Enstitüsü'nde 6 yıl süren tedavisinde ilk olarak ameliyatla kaval kemiği ile diz kemiği arasındaki bölge tümörden temizlendi. O bölgeye protez takıldı. Bir çok kez kemoterapi gördü. Saçları döküldü. Adalıoğlu, o günleri şöyle anlattı:

ACIMAK YERİNE SEVMEK
Saçım döküldüğünde insanlar bana acıyarak bakıyorlardı. Çok üzülüyordum. Bana acımamaları için şapka takıp, dökülen saçlarımı gizliyordum. Bir kadın geldi yanıma aniden şapkamı kaldırdı. Kel kafam görüldü. İşte o gün çok üzülmüştüm. Ama kanserle yaşamayı öğrendim. İnsanların da beni anlamasını istedim. Bütün kanserli çocukları anlamasını istedim. Acımak yerine sevmeyi öğrenmelerini istedim.
"Kanseri yendin Rabia" dediğinde havalara uçtum. Benim için artık yepyeni bir hayat başlıyordu. Yaşadıklarımdan ders aldım. Sevginin bu dünyada en önemli şey olduğunu anladım. Ben kanseri sevgiyle yendim.
Şimdi öğrencilerim var. Çok heyecanlıyım. Bir çocuğun size 'Öğretmenim' demesi kadar güzel bir şey yok. Ben bir hayatı kapattım. Yeni bir hayata başladım. Öğrencilerim yeni hayatımda en büyük destekçim. Benim gibi kanserle savaşan arkadaşlarımı sık sık ziyaret ediyorum. Onlara "Bakın ben kanseri yendim. Siz de yenebilirsiniz" diyerek moral veriyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kanseri sevgiyle yendim’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN