Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 günlükken kalp ameliyatı

Damarları ters olarak dünyaya gelen Eylül bebek, doğumundan dört gün sonra ameliyata alındı. Başarılı geçen operasyonun ardından sağlığına kavuşan Eylül bebek, taburcu edildi

Giriş Tarihi: 27.9.2016
4 günlükken kalp ameliyatı
'de kalp damarları ters doğduktan sonra bu ameliyatı olan en küçük bebeklerden biri o. Yalnızca iki kilo ağırlığında olan Eylül bebek, hayata tutunabilmek için tam 675 kilometre yol kat etti. Antalya'dan 'a ambulans helikopterle geldi, kalp damarları düzeltildi. 4 günlükken ameliyat olan Eylül bebek, şimdi sağlıklı bir şekilde taburcu oldu.

HASTALIĞI BENDEN SAKLANDI
Henüz 25 günlük olan Eylül, 37 haftalıkken damarları ters olarak doğdu. Doğumundan 4 gün sonra 'dan İstanbul'a ameliyat olmaya gelen Eylül bebeğin ameliyatı başarılı geçti. Annesi 29 yaşındaki Esra Aslan, "Bizim için çok zorlu bir süreçti ancak çok şükür ki geçti" dedi. Antalya'da, çok rahat bir doğum geçirdiğini belirten anne "Her şey normal gidiyordu, sadece 37. haftada benim biraz tansiyonum yükseldi. Doktorum preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) geçirdiğimi ve bebeğin erken alınacağını söyledi. Bebeğim doğdu; ben onu kısa bir süre gördüm. İlk doğduğunda gayet hareketliydi. Doğumu gerçekleştiren doktorum da şaşırdı. Gebelik süresince hiçbir belirti olmadı. İlk etapta 'Sütüm gider' diye hastalığa ilişkin bir şey söylenmedi. Solunum sıkıntısı olduğu ve 1-2 güne kadar yoğun bakımdan çıkacağı söylendi" diye konuştu.

'ACİLEN AMELİYAT' DEDİLER
Bebeği görmeye gittiğinde kendisine Eylül'ün kalbinde üfürük olduğunu, solunum sıkıntısının devam ettiğini ve eko çekilmesi gerektiğinin söylendiğini belirten anne "Eko yapıldıktan sonra ana damarlarında temiz ve kirli kanın çıkış damarlarının ters olduğu ve acil ameliyata alınması gerektiği söylendi. Durumu öğrendiğimde eşimle ne yapılması gerekiyorsa hemen yapmaya karar verdik. Tabii ailece çok üzüldük ve çok yıprandık. Ameliyatın ilk 15 gün içerisinde olması gerekiyormuş. Biz de gerekli evrakı hazırladık ve ambulans helikopterle Anadolu Sağlık Merkezi'ne geldik. İlk başta biraz endişeliydik ancak Sertaç hocamız, hemşireler ve hastane yetkilileri sağ olsunlar daha önce bu ameliyatın yapıldığından ve atlatacağından bahsettiler. Dua ettik ve çok şükür ki bebeğim şu an iyi" açıklamasında bulundu. Ameliyatı gerçekleştiren Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek ise 2 kilo ağırlığındaki Eylül'ün Türkiye'de bu ameliyatı olan en düşük kilodaki bebeklerden biri olduğunu söyledi. Çiçek, "Bunlar çok zor ameliyatlardır. Ameliyat olmasa yaşayamazdı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 günlükken kalp ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN