Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alçı altından 'tarih' çıktı!

Giriş Tarihi: 28.9.2016 11:35
Alçı altından 'tarih' çıktı!

Sivas'ın Kangal ilçesinde restorasyon çalışması başlatılan tarihi Alacahan si'nin duvarlarındaki alçılar sökülünce, altında Osmanlı döine ait motifler ortaya çıktı.

1700'lü yıllara ait olduğu sanılan motif ve işlemeler güzelliği ile dikkat çekti. Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, önceki restorasyonda koruma amaçlı olarak motiflerin üzerinin alçıyla kapatılmış olabileceğini söyledi.

Kangal ilçesine bağlı Alacahan köyündeki Tarihi Alacahan si, duvarlarının alması nedeniyle geçen yıl Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyona alındı. Duvarları kurtarmak amacıyla cami çevresinde drenaj çalışması yapılırken taş duvar olan dış cephesi de horasan harcıyla sıvandı. Bu arada caminin iç duvarındaki alçılar nem aldığı için dökülürken, mihrabın üst kısmındaki alanda çeşitli motifler olduğu görüldü. Duvardaki alçıların kazınmasıyla birlikte mihrap ve çevresi, 2'nci kat tavanı ve kubbede Osmanlı dönemi motiflerinin bulunduğu ortaya çıktı. Daha sonra kısmen silik olan figürler kök boya ile tekrar boyanarak belirgin hale getirildi.

"MOTİFLER OSMANLI KUŞAĞINI GÖSTERİYOR"

Caminin Osmanlı dönemine ait olduğunu ve 1700'lü yıllarda yapıldığını belirten Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ise, "Cami içerisinde bulunan motifler, desenler, resimler Osmanlı kuşağını gösteriyor. Çünkü Selçuklu'da bu kadar desen yoktu. Ancak Osmanlı döneminde resim kullanımını daha çok görüyoruz" dedi. Her dönemin başka bir döneme eklenerek ilerlediğini belirten Karaca, "Bazen binanın ana yapısına dokunmadan değişiklikler yapılır. Bu süslemeler yapıldıktan sonra da zannediyorum kaybolmaması adına sıvalar yapılmış. Biz sıvaları kaldırdıktan sonra çok güzel görüntüler elde ettik. Bunlar bizim görünmeyen hazinelerimizdir. Başka ülkelerde böyle şeyler bulunduğu çok kıymet verilir. Umuyorum ki bizim insanımız da elindeki hazinenin kıymetini bilecektir" dedi.

"KORUMA AMAÇLI YAPILMIŞTIR"

Ortaya çıkan bazı motiflerin silik olduğunun ve bunları orjinaline uygun bir şekilde tamamlamaya çalıştıklarını belirten Karaca, "Biz yalnızca birkaç yerde motif ve desen beklerken, caminin her tarafını galeri gibi süslenmiş bir vaziyette bulduk. Bana göre alçı koruma amaçlıdır. Eğer böyle olmasaydı raspa yapıp üzerine beton sıva çekerek bu daha güzel oldu derlerdi. Ama o zaman şartlarıyla alçı olması bir de nemi alması için böyle düşünmüşlerdir. Çünkü şu an o nem kayboldu. Caminin dış kısmına da kurul kararıyla, horasan harcı ve kireciyle karışık korumaya karşı sıva yapacağız. Böylece camimiz bizden sonraki nesillere aktarılacak şekilde hizmete devam edecek" diye konuştu.
.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alçı altından 'tarih' çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN