Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu da Türk işi Transformers!

Türk mühendislerce 8 ayda yapılan, ’deki ilk robota dönüşen araba olma özelliğine sahip “Letrons”, dans ediyor konuşuyor, komutları anlıyor ve kafasını hareket ettiriyor...

Giriş Tarihi: 29.9.2016
Bu da Türk işi Transformers!
Türk mühendisler tarafından geliştirilen robot araba, görücüye çıktı... Gazi Üniversitesi Teknopark'ta "Letrons" modellerinin ilk örneği ve liderleri olan "Antimon" isimli robotun lansmanında konuşan Letvision Satış Pazarlama Direktörü ve "Letrons"un mühendislerinden Turgut Alpagot, robota dönüşen araba hakkında bilgi verdi. Robotun araç formundayken mobil hareket kabiliyetiyle interaktif konuşma ve interaktif hareket kabiliyetine sahip olduğunu belirten Alpagot, "Antimon'a komut verdiğinizde, Antimon sizi algılayarak elini, kolunu, kafasını oynatabiliyor. Sesli olarak size yanıt verebiliyor" dedi.

'GÖSTERİ TALEBİ ALIYORUZ'
Uzaktan kumandayla çalışan Antimon'un eşi benzeri olmadığını kaydeden Alpagot, trafiğe çıkması, robot formundayken yürüyebilmesi, ağzının hareket etmesi gibi faaliyetlerini daha sonraki dönemlerde yapmayı planladıklarını söyledi. Alpagot, Türk Letrons'un tüm dünyada ses getirdiğini belirterek, birçok firmadan talep aldıklarını ve robota ait videonun 12 günde 125 bin defa izlendiğini ifade etti. 'deki ilk araba robot Letrons'a benzer özelliklerle araba robotların yapıldığını belirten Alpagot, "Dünyada bu robotlar tamamen metal yığının açılıp kapanmasından ibaret konulardır. Dünyada bu tip, robotik bir gövdeye sahip robot yok. Kitlerle iletişime geçen robot da yok" dedi. Çocuklardan ve velilerden özel lansman ve gösteri talepleri aldıklarını belirten Alpagot, yakın zamanda dünya lansmanı yapmayı planladıklarını belirterek, "Yabancı devletler ve özellikle yabancı kültür bakanlıklarından çok ciddi teklifler aldık" dedi. Letrons'un yapılma şekline ilişkin de bilgi veren Alpagot, önce trafikten çekmeli bir araç edindiklerini, tamamıyla içini boşalttıklarını, dış kaportasını parçalandıklarını, sonrasında ise içine metal bir iskelet tasarladıklarını, metal iskeleti açılır kapanır hale getirerek, en son iskeletin üstünü giydirdiklerini anlattı.

48 FARKLI EKLEMİ HAREKET EDİYOR
Antimon 'un eklemleri, omuzları, kolları, bilekleri ve parmakları olmak üzere 48 farklı ekleminin hareket ettiğini belirten Alpagot, "Boynu ve kafası ayrı ve kafası otonom şekilde oynuyor" dedi. Dans yeteneği de olan Letrons'un yapımında özellikle Türk malı ürünlerin tercih edildiğini de sözlerine ekleyen Alpagot, projenin yüksek maliyetle yapıldığını, yakın zamanda markayla ilgilenen Letrons'u ileri götürmek isteyen firmalarla işbirliği içinde olacaklarını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu da Türk işi Transformers!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN