’nin ilk karı-koca muhtarları

Giriş Tarihi: 10.10.2016
Türkiye’nin ilk karı-koca muhtarları

İstanbul Esenyurt’ta iki mahallenin muhtarları olan Önder-Huriye Ay çifti bir yandan ev işleri ve çocuklarla ilgilenirken diğer yandan halka hizmet veriyor

İstanbul Esenyurt Belediyesi 2014 yerel seçimleri öncesi nüfusunun fazla olması nedeniyle Yenikent Mahallesi'ni üç ayrı mahalleye böldü. Yenikent Mahallesi'nin muhtarı Önder Ay da azaları ve ilçedeki derneklerle görüşerek eşi Huriye Ay'ı yeni kurulan Sultaniye Mahallesi muhtar adaylığına önermek istedi.

'BİR EVE İKİ MUHTAR YETER'
Eşi Huriye Ay anneliğin ve muhtarlığın bir arada yürümeyeceğini düşünerek teklife sıcak bakmasa da eşinin ve mahallelinin ısrarı üzerine fikrini değiştirerek muhtarlığa adaylığını koydu. Huriye Ay, eşiyle birlikte yürüttüğü seçim çalışmasıyla en yakın rakibine 500 oy fark atarak Sultaniye Mahallesi muhtarlığına seçildi. Böylelikle çift, 'nin aynı anda çalışan ilk karı koca muhtar çifti oldu. Ay çifti, vatandaşlara hizmet ederken kullandıkları arabaya "'nin ilk karı koca muhtarları" yazdırarak, birlikte fotoğraflarını bastırdı. Esenyurt Belediyesi de karı koca muhtarlara kolaylık sağlayarak iki muhtarın bir arada çalışmasına izin verdi. Muhtar çift, bir yandan ebeveynlik sorumluluklarını yerine getirmeye uğraşırken bir yandan da vatandaşların sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyor. İkili, birlikte çalışırken zaman zaman görüş ayrılıkları yaşasa da ortak bir noktada buluşuyor. Eve iş getirmemeye çalıştıklarını ifade eden muhtar çift, beraber çalıştıkları için kimi zaman mahallelinin sorunlarına evde de çözüm arıyor. Ay çiftinin iki çocuğundan 8 yaşındaki Ege Ay, "İkisi de çok çalışıyor, bir eve iki muhtar yeter o yüzden ben muhtar olmak istemiyorum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin ilk karı-koca muhtarları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN