Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık ninelere gençlik aşısı

Asırlık ninelere gençlik aşısı
Ayşe Yıldız 100 yaşında, Antalya'da yaşıyor. By-pass ameliyatıyla 5 damarı açıldı. Doktorlara göre artık kalbi 20 yaşında...

'da özel bir hastanede gerçekleştirilen operasyonla 100 yaşındaki kalp hastası Ayşe Yıldız'a bypass ameliyatı yapıldı. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Mesut tarafından gerçekleştirilen operasyonda 5 damarı açılan Yıldız'ın tedavisine yoğun bakım ünitesinde devam ediliyor. Operasyonu gerçekleştiren Dr. Özcan, "Hastamızın kalbi gençleşti. Yaşı 100 ama kalbi 20 yaşında gibi oldu. Ayşe teyzenin metal fonksiyonları yerinde, damarları kapalıydı. Ameliyat etmesek kısa sürede kaybedecektik. Suni kalp ile kalbi destekledik. Bu hastaların yoğun bakım tedavisi genç hastalara göre biraz uzuyor" dedi. Özcan, 27 torunu olan ve torununun torununu gören Ayşe Yıldız'ın sağlıklı beslendiğine dikkat çekti.

105'lik Yaşa Bilgin ise İstanbul'da yaşıyor. Anesteziyi riskli bulan doktor, onu uyutmadan kangren riski taşıyan bacağını kurtardı.

'da bacağı kangren olan ve ölümle burun buruna gelen 105 yaşındaki Yaşa Bilgin 9 yıldır bakıma muhtaçtı. Beynindeki tümör nedeniyle sağ tarafı felçti ve konuşmakta güçlük çekiyordu. Son olarak da bacağı kangren oldu. Çok ağrısı vardı. Çocukları, iyileşsin diye Yaşa nineyi 5 hastaneye götürdü. Ancak birçok doktor "Çok yaşlı, ameliyatı kaldıramaz" diyerek ninenin tedavisini üstlenmedi ve hastayı geri çevirdi. Bir doktorun önerisiyle başvurdukları "Kalp ve Damar" uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko ise çocuklarının gösterdiği çabadan çok etkilendi ve hayati tehlikesi olan kadını uyutmadan ameliyata aldı. Tüm risklere rağmen diz üstündeki damarın içini temizledi. Hastanın hayatını ve uzvunun büyük bir bölümünü kurtardı. Hasta şu an iyi ve çocuklarının yanında. Oğlu Ercan Bilgin, "Sadece nefes alsa bile bizim yanımızda olsun istedik. Allah bize annemizi tekrar bağışladı. Çok mutluyuz. İyi ki bırakmamışız çünkü annemin derdinin dermanı varmış" dedi. Kızı Sevim Bilir ise "Biz çok neşeli bir aileyiz. Her koşulda neşeli olmayı, güler yüzlü olmayı öğrendik. Bu da anneme çok iyi geliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık ninelere gençlik aşısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN