Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurtta kaçırılan kız protestosu

’ta, bu yıl açılan yurtta kalan kız öğrenciler, 4 gün içinde 2 arkadaşlarının zorla kaçırıldığını öne sürerek yaptı. in güvenlik sözü üzerine 4 saatlik eylem sona erdi

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Yurtta kaçırılan kız protestosu
'ta, Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencileri için bu yıl açılan ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan bin 600 kız öğrenciden biri, iddiaya göre geçtiğimiz cuma günü erkek arkadaşı tarafından zorla otomobile bindirilerek kaçırıldı.

'YOL TEKİN DEĞİL'
tarafından ertesi gün yakalanan zanlı, çıkarıldığı adliyede adli kontrolle serbest bırakıldı. Ardından önceki gün akşam saatlerinde yurttan bir kızın daha otomobille zorla kaçırıldığı iddiası yayıldı. Bunun üzerine binanın önünde toplanan 250 öğrenci, sloganlar eşliğinde protesto i yaptı. İki kızın da baygınlık geçirdiği eylemde öğrenciler adına konuşan Büşra S., "Yurt ve çevresi güvenli değil. Yurtta kalan kızlar korku içinde. Yetkililer de bu sorunu görmezden geliyor. Her zaman olduğu gibi kadın suçlu bulundu. Yurt müdürümüz, 'Acaba ne yaptı da kız kaçırıldı?' dedi. Görevliler üzerine düşeni yapmadı. Şimdi de polisler 'Biz sizin için buradayız' diyorlar. Bir haftada iki kız kaçırıldı. Bu yol hiç tekin değil. 'Yurt önüne saat başı araç gelecek' dediler ama hiçbiri yapılmadı. Bizim bu yurtta can güvenliğimiz yok" dedi. Sena T. de "Yurdun çevresindeki inşaatta kalan işçiler bizi taciz ediyor. Yolda yürürken alkol almış iki adam önümü kesti" dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜ İKNA ETTİ
Yurdun önüne gelen Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Hayri Bulazar, ikinci kız kaçırma olayının olmadığını, ilk olayla ilgili emniyetin soruşturmayı sürdürdüğünü söyledi. Bulazar'a tepki gösteren öğrenciler, sorunları çözülene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Avcı, sorunları konuşarak çözebileceklerini ve eylemi bitirmelerini istedi. Öğrencilerin yanına gelen Emniyet Müdürü Osman Ak'ın yurdun önüne bir ekip aracı ve 4 polis yerleştireceğini söylemesi üzerine öğrencilerin yaklaşık 4 saat süren eyleme son verdikleri görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurtta kaçırılan kız protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN