Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgür şehrin mazlum sakinleri

Suriye’deki savaş 11 yaşındaki Mervan’ın yüzünde derin izler bıraksa da, 80 yaşındaki Zeynep Omar’ın torunlarını babasız koysa da Cerablus hayattan kopmuyor. ’nin uzattığı şefkat eli, mazlumları tek tek ayağa kaldırıyor

Giriş Tarihi: 13.10.2016
Özgür şehrin mazlum sakinleri
TSK'nın 24 Ağustos'ta başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu ile özgürleşen Suriye'nin Cerablus kentinde yepyeni bir hayat başladı. DEAŞ karanlığında geçen iki yılda 3 bin kişinin yaşadığı kentte nüfus gün geçtikçe artıyor. 'nin desteğiyle bomba enkazlarından kurtulmaya çalışan Cerablus'ta okul, hastane ve inşaatlar tüm hızıyla sürüyor.

HASTANE BULAMADI
Bir zamanlar DEAŞ'lı teröristlerin işkence merkezi olarak kullanılan okulların sınıflarında şimdi Cerabluslu çocukların hayalleri büyüyor. Devam eden operasyonlarda 132 köy, bin 100 kilometrelik alan kanlı terör örgütü DEAŞ'tan temizlendi. Cerablus'a giren SABAH muhabiri Uğur Yıldırım'ın görüntülediği Mervan 11 yaşında bir erkek çocuğu. Ailesiyle birlikte Halep'ten kaçıp Cerablus'a sığınan Mervan hayata tutunmak isteyen Suriyeli çocuklardan sadece biri.... Bir ev kazasındaki patlamada yüzü yanan Mervan, gidecek hastane bulamadığı için ömür boyu bu izlerle yaşamak zorunda... Sırtında savaşın yükü yüzünde acının izleriyle Cerablus'a taşınan Mervan okuyup mutlu bir hayat süreceği günleri bekliyor.

YETİM TORUNLAR
İki gelini ve yetim torunlarıyla Cerablus'a sığınan 80 yaşındaki Zeynep Omar ise büyük sıkıntıların ardından bir nebze de olsa huzura erenlerden... Omar, ilerlemiş yaşı, onca acıya rağmen ailesi için ayakta durmaya çalışıyor. 2 gelini ve 5 torunan kol kanat geriyor.

EN ÇOK ÇOCUK HASTA GELİYOR
Cerablus'ta okullarla birlikte sağlık ve sosyal hizmet veren kurumlar da yeniden açıldı. İlk etapta, daha önce okul olarak kullanılan bir bina tamir edilerek 60 yataklı Cerablus Hastanesi'ne dönüştürüldü. Hastanede genel cerrah olarak çalışan Muhammed İdris, "Burada yatan 30 hasta var. Tadilat ve yenileme çalışmaları bitince daha çok hastaya hizmet vermeye başlayacağız" dedi. 'nin desteğiyle açılan Sahra Hastanesi'nde çadırlarda Cerbluslulara hizmet veren hemşire Sevilay Aydın da, "20 gündür Cerablus'tayız. En çok çocuk hasta geliyor. Acil ve önemli durumlarda hastaları 'ye götürüyoruz" dedi.

İŞKENCE MERKEZİYDİ OKUL OLDU
DEAŞ işgalinde sırasında kapatılıp işkence merkezine dönüştürülen okullar da Türkiye'nin desteğiyle yeniden eğitim yuvalarına döndü. İlk etapta 650 öğrenciye ev sahipliği yapan Sadık Hındavi İlkokulu, Cerabluslu çocuklarla doldu taştı. Okulun DEAŞ işgalinde kapatıldığını ifade eden Müdür Ramazan Hüseyin, "DEAŞ burayı işkence merkezi olarak kullanıyordu. Aynı zamanda sınıfları hapishane hücresi olarak kullandı. Şimdi Türkiye'nin desteğiyle okulumuzu açtık. 14 dersliğimiz var. Buradaki çocuklar çok mutlu" dedi.

50. GÜN BİLANÇOSU: 47 DEAŞ'LI ÖLDÜRÜLDÜ
Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında 47 terör örgütü DEAŞ üyesi etkisiz hale getirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan bilgilendirmeye göre, operasyonun 50. gününde süren çatışmalarda 19 terör örgütü DEAŞ üyesi öldürüldü. Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı unsurlardan 8 kişi şehit oldu, 22 kişi yaralandı. 9 hava harekâtında da 28 terörist etkisiz hale getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür şehrin mazlum sakinleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN