Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara dedektifi

Kapalı mekânlarda sigara içme yasağı kanununun mimarı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Denetimlerde gevşeme var” dedi ve ekledi: Her 4 işletmeden biri yasağı ihlal ediyor. Gözümüz üzerlerinde

Giriş Tarihi: 25.10.2016
Sigara dedektifi
İstanbul'da 4 işletmeden 1'i sigara yasağını ihlal ediyor. İşletmeler, kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren ve 2009'da yürürlüğe giren "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun"a rağmen sigara ihlaline göz yumuyor. Kanunun mimarı olarak bilinen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise tiryakilerin peşini bırakmıyor. Erdöl "İstanbul'da geçen yıl yapılan bir araştırma, her 4 işletmeden 1'inin yasağı ihlal ettiğini ortaya koydu. Yasağın ilk başladığı döneme göre denetimlerde gevşeme var" dedi. İşte Erdöl'ün özetle söyledikleri:

'TEKRAR ARTIŞA GEÇTİ'
Halka açık bazı sosyal alanlarda bu yasağa uyulmadığını gözlemledim. 2009- 2010'da tütün tüketiminde yüzde 13'lük bir azalma yaşandı. Yıllar içinde düşme trendi sürdü. Son yıllarda ise tekrar artışa geçti. TÜİK verilerine göre; 15 yaş ve üzeri bireylerde tütün kullanım oranı arttı. Yüzde 29.5'tan yüzde 32.5'a çıktı.

Bu, yasağın uygulanmasında gevşeklik olduğunu gösteriyor. Kamu hizmet binaları gibi sigara kullanımının yasak olduğu pek çok alanda şikayetle karşılaşıyorum. İşletmeler, çeşitli yöntemlerle yasağı ihlal ediyor. Yaygın olarak, sigara küllükleri yerine meşrubat tenekeleri ve ıslak mendil koyarak, açılır kapanır cam paneller yapıp kapalı konumdayken sigara içilmesine izin vererek ve "Gece 23.00'ten sonra sigara içilebilir" anonsu yaparak yasak deliniyor.

Bu durum beni ülkemin sağlıklı yarınları adına üzüyor. Yasağın uygulamaya girmesinden bir yıl sonra Türk Toraks Derneği araştırma yaptı. Acillere başvuru yüzde 23'e düştü. Alerjik nezle sıklığında yüzde 62, bronşitte yüzde 40, KOAH'ta yüzde 21, kalp krizinde yüzde 15 ve kalp damar hastalıklarında yüzde 11 azalma oldu. Çocuklarıma bırakacağım en büyük miras, sigara kanunu olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara dedektifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN