Hz. Muhammed’in hayatı beyaz perdede

Hz. Muhammed’in çocukluk ve ilk gençlik dönemiyle İslam’ın doğuşunu anlatan “Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi” filmi gösterime girdi. 3 saat süren filmin İstanbul’daki galasına katılanlar gözyaşlarını tutamadı

Giriş Tarihi: 28.10.2016
Hz. Muhammed’in hayatı beyaz perdede
İslam'ın doğuşunu ve Hz. Muhammed'in (SAV) çocukluğu ile gençliğini beyaz perdeye yansıtan "Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi" filminin galası, İstanbul'daki Kanyon AVM'de yapıldı. Film, 6. yy'da Mekke'de, Hz. Muhammed'in doğumu ile başlayan ve 13 yaşına kadar devam eden sürecini, naif bir bakış açısıyla beyaz perdeye taşıyor. İslamiyet'le ilgili bugüne kadar çekilen en iddialı projelerden biri olan filmin yönetmenliğini ünlü İranlı yönetmen Majid Majidi yaptı. Majidi'nin senaryosunu Kambuzia Partovi'yle birlikte yazdığı filmin galasına Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Wilma Elles, Esra Erol, Haluk Piyes, Züleyha, Hakan Ural, Osman Sınav, Ertan Saban, Metin Şentürk, Yurdaer Okur, Saruhan Hünel, Erhan Güleryüz ve Polat Yağcı gibi isimler katıldı. 3 saatlik süresine rağmen özellikle Hz. Muhammed'in mucizelerinin gösterildiği sahneler, annesi Amine Hatun ile süt annesi Halime Hatun arasındaki duygu yoğunluğu, yüksek diyaloglar filmi izleyen herkesin gözlerini yaşarttı. Film hem dublajlı hem de orijinal dilde alt yazılı versiyonuyla bugün 350 kopyayla izleyiciyle buluşacak.

BÜTÇESİ 30 MİLYON DOLAR
İKİ yıllık uzun bir araştırmanın ardından çekimleri 5 yılda tamamlanan film, 30 milyon dolara mal oldu. Üç yıl süren proje için, İran'ın Horasan şehrinin güneyindeki Allahyar köyüne, o dönemin Mekke'sini tasvir eden özel bir set kuruldu. Film efektleri için Oscar ödüllü Scott Anderson ve Vittorio Storaro ile çalışıldı. Müzikleri ise ünlü Hintli besteci A. R. Rahman yaptı.

İZLEYENLER ANLATTI
Filmi izleyen ve çok etkilendiklerini dile getiren galanın ünlü konukları duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi:

Prof Dr. Nihat Hatipoğlu:

ÜMİT VERİCİ BİR FİLM
Çok etkilendim, gerçekten başarılı bir çalışma. Katıldığımız ve katılmadığımız noktalar var. Film, Ebu Talib üzerinden Hz. Ali'nin babası üzerinden işlenmiş. Ebu Talib konusu problemli bir konu. Müslüman olup olmadığı konusu tartışmalı. Ama onlar öyle görmüşler. Onun dışında Hz. Peygamberin eli, saçı görülüyor. Görülmeli mi görülmemeli mi o, bir çizgi olabilir; tartışılabilir bir konu. Ya tümüne "hayır" demek lazım ya da daha muktedir davranmak lazım. Çağımız, medya savaşları çağıdır. Bu tür mücadelelerde bir şey anlatabilmek için sadece konuşmak yetmiyor, görsellik çok önemli.

Yurdaer Okur:

ÇOK ETKİLENDİM
Sıkı bir Majidi hayranı olarak filmi çok beğendim. Müzikler çok başarılı. İçerikten de çok etkilendim. Peygamberimizin hayatını bu kadar bilmiyordum. Özellikle mucize sahneleri gerçekten çok etkileyiciydi.

Esra Erol:

İSLAM DÜNYASINA IŞIK TUTACAK
(Ağladığını itiraf ederek) Filmin çok güçlü bir alt yapısı var. "Çağrı" filminden sonra İslam dünyasına ışık tutacağı söyleniyor. Dev bir prodüksiyon ve güçlü bir yapım. İnsanlar bazen okumakta zorlanabiliyor ama izledikleri şeyleri araştırmaya başlıyorlar. Bence bu tip yapımların daha çok olması lazım.

Wilma Elles:

İSLAM ADINA ÇOK ŞEY ÖĞRENECEĞİZ
Ben İslamiyet ve ilim okudum. Türkiye'ye gelmeden önce bile benim İslamiyet'le bağlantım vardı. Hz. Muhammed'in hayatını daha önce araştırdım. Böyle bir film çekildiği için çok mutluyum. İslam adına çok şey öğreneceğiz. Filmi izlerken çok duygulandım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hz. Muhammed’in hayatı beyaz perdede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN