Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Begona’nın çöple imtihanı

Trakya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi İspanyol Begona Rodriguez’in kurduğu platform, halkın dikkatini çekmek için gönüllü olarak Tunca Nehri kıyısını temizliyor

Giriş Tarihi: 1.11.2016
Begona’nın çöple imtihanı
Trakya Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan İspanyol vatandaşı Begona Rodriguez'in kurduğu Plastiğe Hayır Platformu, Tunca Nehri kıyısını temizliyor. Rodriguez'in tek başına başladığı temizlik çalışmalarının sonuncusuna ise yaklaşık 30 gönüllü katıldı. Gönüllü sayısının her geçen gün arttığı platforma ayrıca Rodriguez'in Pillow ve Çaça adlı köpekleri de katılıyor. İki saat süren temizlik çalışması sonunda toplanan ve adeta bir dağ oluşturan çöpler, daha sonra şehir çöplüğüne götürüldü.

'SEVDİĞİMİZDEN DEĞİL'
Platformun gönüllü kurucusu Begona Rodriguez, temizliği, sevdikleri için değil insanların dikkatini bu kirliliğe çekip Edirne Belediyesi ve Trakya Üniversitesi ile işbirliği i��in bir proje geliştirmek için yaptıklarını söyleyerek, "Çünkü önemli olan insanları eğitmektir. Her hafta gelip toplasak, buradaki çöpler yine de bitmeyecek. Bu sadece dikkat çekmek amacıyla yaptığımız bir etkinlik. Edirne Belediyesi'ne resmi bir başvuruda bulunmadık. İlk olarak plastiklerle ilgili infografik hazırladım. Sonra sosyal medyadaki grubumuz bir anda büyümeye başladı. Her ne kadar grup büyüse de etkinliğe gelen en fazla 30-40 kişi oluyor. Bir yandan da politik bir tavrımız varmış gibi görünmemek amacıyla belediyelerle iletişime geçmiyoruz. Daha çok kendi hippi tavrımızda bir şeyler yapıyoruz. Ayrıca Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ve EDOSK bize destek oluyor" dedi.

POŞET YERİNE BEZ ÇANTA
Platform gönüllüsü Özge Uysal ise "Buradaki insanların hiçbiri burayı kirletmedi ama hepsi zamanını ayırıp geldi. Sesimizi duyurmaya yardımcı oldukları için hepsine teşekkür ederim. Havaların soğuması nedeniyle bu yılın on çöp toplama etkinliğini yaptık. Bundan sonraki etkinliklerimizde bez çantalar yaparak, alışverişlerde daha çok bez ve file, daha az plastik çanta kullanımı plastik şişe yerine cam ya da kağıt ambalaj tercih edilmesi gibi bilgilendirmeler yapacağız. Etkinlik yerlerimizi ve tarihlerini sosyal medya sayfamız olan Plastiğe Hayır Platformu'ndan yayımlayacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Begona’nın çöple imtihanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN