Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanalizasyon çalışması sırasında bulundu

KONYA’nın Ereğli İlçesi’nde kanalizasyon kazı çalışması sırasında bulunan ve Roma Dönemi'ne ait olduğu saptanan tarihi mezarda, arkeolog eşliğinde çalışma başlatıldı. Yapılan çalımada, yine gözyaşı şişesi ve kemik bulundu.

Giriş Tarihi: 1.11.2016 17:06
Kanalizasyon çalışması sırasında bulundu

Konya Büyükşehir Belediyesi bağlı KOSKİ ekipleri, Ereğli İlçesi'ne bağlı Orhaniye Mahallesin'de geçen 15 Ekim günü kanalizasyon çalışması başlattı. İşçiler kepçe ile kanalizasyon çukuru açarken tarihi mezara rastladı. Kazı çalışması durdurulurken toprakların arasından insan kemikleri ile birlikte tarihi gözyaşı şişesi, cam vazo ve toprak testi çıktı. İşçiler tarafından yapılan ihbar üzerine sevk edilen jandarma ekipleri, tarihi mezarın bulunduğu bölümde güvenlik önlemi aldı. Tarihi mezarın bulunduğu bölgede bu kez Konya ve Ereğli Müze Müdürlüğü ekipleri eşliğinde, mezar kalıntılarını detaylandırmak için kazı çalışması başlatıldı. Kazı çalışmasında mezarın bir kişiye ait olduğunu ve giriş kapısının kuzeyde olduğu saptandı. Uzmanlar, mezarın giriş kapısının kuzeyde olması nedeniyle mezarlığın Roma dönemine ait olduğu üzerinde duruluyor. Kazı çalışmalarında yine gözyaşı şişesi ve insan kemiği bulundu. Çalışmaların arkeolog eşliğinde devam edeceği bildirildi.

MEZARIN KADINA AIT OLDUĞU BELİRLENDİ

Konya'nın Ereğli İlçesi'nde kanalizasyon kazı çalışması sırasında bulunan ve Roma Dönemi'ne ait olduğu saptanan tarihi mezarda, arkeolog eşliğinde başlatılan çalışmalarda mezarın yanında ayna bulundu. Bunun üzerine uzmanlar mezarın bir kadına ait olduğuna kanaat getirdi. Kadının da soylu bir kişi olabileceği üzerinde duruluyor. Kubbeli mezarın bulunmasının ardından kazı çalışmalarına son verilirken, bölgenin koruma altına alınacağı belir

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanalizasyon çalışması sırasında bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN