İliğe niyet karaciğere kısmet...

Kosova’dan kemik iliği nakli için getirilen, destek tedaviyle iyileşen Tara’nın karaciğerinde sarılık gelişti. İki yaşındaki kız, babasından alınıp nakledilen parçayla hayata tutundu

Giriş Tarihi: 2.11.2016
İliğe niyet karaciğere kısmet...
Kosovalı Kqıku çiftinin 2 yaşındaki kızları Tara, Türkiye'de hayat buldu. Tara, çoklu sendrom LCH (langerhans hücreli histiyositoz) hastasıydı. Çok su içiyor ve çok sık idrara çıkıyordu. Ülkesinde kontrol edildi ancak şikayeti düzelmedi. Geçen temmuzda Tara'nın durumu kötüleşti. Karnı şişti, vücudunda sarılık oluştu ve derisinde döküntüler meydana geldi. Doktorlar, Tara'nın ailesini önce Tiran'a yönlendirdi. Çocuğa ciltten alınan biyopside LCH tanısı kondu. Uzmanlara göre; çocuğun ilik hücreleri kendi kendini yiyordu. Tara'nın üst düzey tetkik ve tedaviye ihtiyacı vardı.

"TÜRKİYE'YE GÖTÜRÜN"
Çifte "Çocuğunuzu Türkiye'ye götürün" dendi. Çift de çocuğu kemik iliği nakli için Türkiye'ye getirdi. Çocuk hematoloji kliniğinde LCH için önce kemik iliği nakli planlanan Tara'ya destek tedavisi uygulandı. Çocukta tedaviye çok iyi yanıt alındı. Kemik iliği nakline gerek kalmadı. Ancak karaciğerinde sarılık gelişti ve organı yok etti. Karaciğer nakli şarttı. Çocuğun imdadına, babası Shefik Kqıku (40) yetişti. Hastanenin "Organ Nakli Merkezi" başkanı olan Prof. Dr. Ayhan Dinçkan ve ekibi, babadan alınan 220 gramlık karaciğer parçasını 9 kiloluk Tara'ya nakletti. Tara'nın sağlığı her geçen gün iyiye gidiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İliğe niyet karaciğere kısmet...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN