Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslam dünyasının ödülü eğitime

İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Aydın İslam dünyasının en iyileri ödülünü alan ilk Türk oldu. Aydın, ödülünü 15 Temmuz şehitlerine ithaf etti

Giriş Tarihi: 2.11.2016
İslam dünyasının ödülü eğitime

İslam İşbirliği Teşkilatı işbirliğiyle her yıl verilen "İslam dünyasının en iyileri" ödülüne ilk kez bir Türk layık görüldü. Ödül yükseköğretim alanında İslam dünyasına yaptığı katkılar nedeniyle İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın'a verildi. 7 yıldır verilen ödülleri alanlar arasında Suudi Arabistan Prensi Alwaleed Talal Alsaud, efsanevi boksör Muhammed Ali ve Müslüman şarkıcı, besteci ve yapımcı Sami Yusuf gibi isimler de bulunuyor. Aydın, geçtiğimiz günlerde Malezya'da aldığı ödülü 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşlara ithaf etti. Aydın "Bugün bu ödülü ülkem adına alırken şunu ifade etmek isterim; eğer bugün bu ödülü burada alabiliyorsam bu 15 Temmuz tarihinde ülkeme yönelik girişilen hain darbe girişimine karşı göğsünü siper edenlerin sayesindedir" dedi. Ödülü takdim eden Malezya Maliye Bakanı Datuk Johari Abdul Ghani ise " Aydın'ın Müslüman gençlerimizin yükseköğretimdeki sayısal artışı ve İslam coğrafyasındaki mültecilere sağladığı katkılar her türlü takdirin üzerindedir. Eğitimdeki bu öncü aktörlerin artarak devam etmesini daha zengin daha adil bir dünya için temenni ediyorum" diye konuştu.

EĞİTİM DİPLOMASİSİ ÖDÜL GETİRDİ
Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı görevlerini de yürüten Aydın'ın "Katıldığı her çalışmada ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda huzur, barış ve istikrarın ancak eğitim ile mümkün olduğunu vurgulaması, eğitim diplomasisi kavramını literatüre kazandırarak bölgesel ve küresel sorunlara çözüm önerileri getirilmesini sağlaması, düşük ekonomi düzeyine sahip toplumların ve özellikle mültecilerin eğitiminde öncü çalışmaları" nedeniyle bu ödüle layık görüldüğü belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam dünyasının ödülü eğitime
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN