Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağdaş sanatın kalbi İstanbul’da atıyor

20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının bin 500’ü aşkın eserine ev sahipliği yapan Contemporary İstanbul ilk gününde ziyaretçi akınına uğrad

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Çağdaş sanatın kalbi İstanbul’da atıyor
Çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul dün yapılan açılış töreniyle ziyarete açıldı. SABAH ve DailySABAH gazetelerinin ana medya sponsorluğunda İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen fuarda yerli ve yabancı yüzlerce sanatçının eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu. İstanbul'u sanatın kalbi haline getiren fuar, daha ilk gününde ziyaretçi akınına uğradı. 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının bin 500'ü aşkın eserine ev sahipliği yapan Contemporary İstanbul, tam puan aldı. Sanatçı Ahmet Güneştekin'in 600 bin dolar değerindeki "Çifte Boynuz" adlı eseri yoğun ilgi gördü. Gümüştekin, "Esere bir yıl emek verdim. Ağırlığı 4.5 ton. Tamamen özgün bir eser olarak atölyemde yaptım" dedi. Endonezyalı sanatçı Ichwan Noor'un II. Dünya Savaşı sırasında üretilen Wolksvagen'in "böcek" modeli bir otomobili top haline getirdiği sanat eseri da ilgiyle ziyaret edilenler arasındaydı. Eserin 150 bin dolar değerinde olduğu belirtildi.

"TÜRKİYE'NİN SANAT AÇISINDAN GELİŞİMİNE DESTEK OLDUK"
Nurhan Halıcı: 11 yıldır tüm fuarlara katılıyorum. İlk yıllardan itibaren büyük gelişme gösterdi. İnsanlarda farklı bakış açıları uyandıran eserler, aynı zamanda farklı düşünce ve zihinleri görmemizi sağlıyor.
Sezin Tekbaş: Daha önce gelmediğim için çok büyük pişmanlık duyuyorum. Bilen bilmeyen herkesin gelip görmesi gereken bir fuar. Yaratıcılığımızı geliştirecek, ilham kaynağı olacak çok güzel eserler var.
Itır Lir Tan: İtalyan galeri Liquid Art System'in Türkiye temsilcisi olarak 4 yıldır katılıyoruz. Geçirmiş olduğumuz zor günlerden sonra fuardan desteğimizi çekmeyerek Türkiye'nin sanat açısından gelişimine destek olduk.

Yunus Emre KAVAK / Furkan KARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağdaş sanatın kalbi İstanbul’da atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN