Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşadamı Pilge suikastçısı ifadesini yine değiştirdi

İşadamına yönelik silahlı saldırı ile ilgili davada tetikçi, 4. kez ifade değiştirdi. Zanlı bu sefer, suikastı 1.5 milyon dolarlık anlaşma üzerine gerçekleştirdiğini iddia etti

Giriş Tarihi: 6.11.2016
İşadamı Pilge suikastçısı ifadesini yine değiştirdi

İşadamı Zeki Pilge suikastıyla ilgili davada yeni bir gelişme ortaya çıktı. FETÖ/ PDY kumpası olduğu anlaşılan davada; tetikçi Ali Başaran 4. kez ifade değiştirdi. Başaran suikastı, 'Kazak Vali' olarak bildiği bir kişiyle yaptığı 1.5 milyon dolarlık anlaşma üzerine gerçekleştirdiğini belirtti. Ümraniye'de 2009'da yaşanan suikastta, Kazakistan Türk İşadamları Derneği Başkanı ve Turkuaz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Pilge yaralandı. Şirketin CEO'su Hayri Ersoy ise öldü.

FETÖ KUMPASI ÇIKTI

Başka bir suçtan tutuklu olan Başaran, suikastı üstlendi. Suikastla ilgili dava da Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açıldı. Tetikçi Başaran'la birlikte 7 şüpheliye ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Yargılama sürerken tek delil olarak kabul edilen TİB'den alınan HTS kayıtlarında 621 kez oynandığı iki ayrı bilirkişi tarafından tespit edildi. Suikastin FETÖ'nün bir kumpası olduğu ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten ve olayın seyrini değiştiren savcılar Ali Güngör ve Akif Özgün, FETÖ'den tutuklandı. Soruşturma safhasında yer alan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Organize İşler Müdürü Nazmi Ardıç ile yardımcısı Ahmet Kalender de tutuklandı. Yine bu tuklamalara dayanak teşkil eden ilk HTS kayıtlarını hazırlayan TİB Başkanı Osman Nihat Şen ve ekibi de FETÖ'den tutuklandı.Tetikçi Başaran, 4. kez değiştirdiği ve el yazısıyla oluşturduğu 4 sayfalık son ifadesini, mahkemeye verdi. Başaran ifadesinde, "Suikastı 'Kazak Vali' olarak bildiğim bir kişiden 750 bin dolarını peşin alarak, geri kalan 750 bin doları da suikast sonrası alma karşılığında gerçekleştirdim. Asıl hedef olan Pilge, suikasttan yaralı kurtulunca geri kalan 750 bin doları alamadım. Paramı alabilmek için hem Müjdat G.'yi hem de belediyeciyi suçladım. Ancak param gelmedi. Doğruları yazmaya karar verdim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşadamı Pilge suikastçısı ifadesini yine değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN