Nostaljik kâşif!

İstanbul’da sokak sokak dolaşarak unutulmaz filmlerin izini süren Kürşat Çetin, sosyal medyadan paylaştığı fotoğraflarla fenomen oldu

Giriş Tarihi: 6.11.2016
Nostaljik kâşif!
Eğitimci Kürşat Çetin (36) aynı zamanda nostaljik film kâşifi. Onun için her şey, 2009'da bir akşam İstanbul Kadıköy'de "Bizimkiler" dizisinin çekildiği apartmana gitmesiyle başladı. Çocukluğu ve anıları gözünün önüne geldi.

KELOĞLAN'IN İZİNDE...
Hissettiklerinden çok etkilendi.
Ardından da nostaljik filmlerin çekildiği mekânların keşfine çıktı. "Mavi Boncuk", "Gülen Gözler", "Baba Bizi Eversene", "Ali Baba ve 40 Haramiler", "Süt Kardeşler", "Şabanoğlu Şaban" ve daha birçok filme ev sahipliği yapan köşkleri, sokakları gezdi.
"Mahalle'nin Muhtarları"nın çekildiği Maltepe Beşçeşmeler'den, "Tosun Paşa"nın çekildiği Yeşilköy'e kadar İstanbul'un dört bir yanını dolaştı. Hepsini fotoğrafladı. Fotoğrafları da sosyal medya hesabında paylaştı.
Fotoğraflarıyla popüler hale gelen Çetin, şimdi "Keloğlan ile Aykız" filminin izini sürüyor. İşte söyledikleri:

'CAMİLER ÖNEMLİ İPUCU'
Filmlerde gördüğüm bir sahnedeki apartman veya evin yapısı bana semtini anlatabiliyor.
Daha sonra saatlerce o filmi tekrar tekrar izleyip hangi mekan olduğunu çıkarmaya çalışıyorum. İpucu bulunca gerisi geliyor. Her zaman bulabiliyor muyum?
Tabii ki hayır. Saatlerce araştırıp elimin boş kalması da çok fazla olmuştur. Cihangir, Tarlabaşı, Nişantaşı ve Beyoğlu'nda çekilen filmleri bulmak çok zor çünkü mimari yapıları birbirine çok benzeyen yerler buralar. Filmlerdeki camiler önemli ipuçları. Bir Kemal Sunal filmini iki minareli cami sayesinde buldum.
Mesela Davaro'nun bir kısmı Çatalca'da bir kısmı Arnavutköy'de bir kısmı Beşiktaş'ta çekilmiş.

TAŞA, BETONA MANA
Film mekânına giderken sadece fotoğraf çekmek için gitmiyorum. O an filmin sahneleri oluşuyor, o basamaklar, o pencereler, o kapı bir anda anlam kazanıyor. Taşa betona mana yükleniyor. Hepsi canlanıyor ve siz de o anın içinde buluyorsunuz kendinizi. O yıllara gidip bir anda o havayı soluyorsunuz. Benimki biraz da kendimize ait nostaljimizi yaşatmaktı. Onca yere gidiyordum ve neden insanlara oraları göstermeyeyim dedim kendime.
Halkımız geçmişe bağlı ve nostaljiyi hepimiz seviyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nostaljik kâşif!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN