Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘İçinizdeki balon’a dikkat

Giriş Tarihi: 7.11.2016
‘İçinizdeki balon’a dikkat
Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği'nce düzenlenen "14. Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Kongresi" Antalya'da yapıldı. Kongrede özellikle ölümcül durumlara yol açabilecek hastalıklarla ilgili toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi başlatıldı.

ERKEN TEŞHİSLE MÜDAHALE ÖNEMLİ
Projenin amacı, aort atardamarının karın bölgesinde yer alan kısmının balonlaşması hakkında halkı bilgilendirmek ve bu riski taşıyan kişilerde farkındalık sağlamak. Kampanyanın sloganı ise "İçinizdeki Balon". Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Anıl Z. Apaydın, "Bu durumdaki hastaların yaklaşık yüzde 60 ile 80'i hastaneye ulaşamadan kaybedilir. Ameliyata kadar ulaşabilen hastaların da riski yüksektir Eğer risk altındaki kişilerde 'anevrizma' denilen damar balonlaşması olup olmadığı önceden saptanabilirse, cerrahi girişimle yaşamsal tehlike ortadan kalkar" diye konuştu.

KALP MERKEZLERİ SAYISI ARTACAK
Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ümit Kervan ise, Türkiye'de toplam 52 ilde, 274 hastanede aktif kalp merkezi (açık kalp cerrahisi+girişimsel kardiyoloji) olduğunu belirterek, "Ülkemizde 2017 yılında kalp merkezlerinin sayısının 301 olması beklenmektedir. Bu merkezler toplam 70 milyon 765 bin 602 nüfusa hizmet etmektedir. Türkiye'de nüfusunun tamamı için 259 bin 852 kişiye bir merkez düşüyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘İçinizdeki balon’a dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN