‘Toruna can feda’ dedi böbreğini verdi

Kuzey bebek böbrek yetmezliği nedeniyle doğar doğmaz bitkisel hayata girdi. Dede Ercan Yılmaz torunu için bıçak altına yattı

Giriş Tarihi: 7.11.2016
‘Toruna can feda’ dedi böbreğini verdi
Anne karnında daha 5.5 aylıkken polikistik böbrek yetmezliği teşhisi konulan Kuzey Yılmaz, dünyaya geldikten sonra bitkisel hayata girdi. Minik Kuzey'in tek çaresi böbrek nakliydi. Kuzey'e 56 yaşındaki dedesi Ercan Yılmaz, Memorial Şişli Hastanesi'nde böbreğini vererek hayata ikinci kez merhaba demesini sağladı.

'BEBEĞİ ALMAMIZ GEREKİYOR'
Doktorlar anne Gül Yılmaz'a hamileyken bebeğin alınması gerektiğini, bunun yapılmadığı takdirde böbrek yetmezliği ile dünyaya gelecek bebeğinin yaşama şansının olmadığını belirtti. Anne karnında 8 aylıkken Kuzey bebeğin içinde bulunduğu sıvı tamamen bitme noktasına gelmişti. 8 aylıkken sezaryen ile dünyaya gelen Kuzey gözlerini tam 6 gün hiç açmadı. Bir hafta bitkisel yaşamda 28 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu edilerek evine gönderildi. Ancak 10 gün sonra Kuzey bebek böbrekleri fazla büyüyerek akciğerine baskı yaptığı için fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Dünyaya geldikten sonra tam 15 ayını hastanede geçiren minik Kuzey'e nakil yapılması için Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Koçak'a kontrole geldi. Doç. Dr. Koçak, böbrek yetmezliği nedeniyle yaşıtları gibi gelişmeyen Kuzey'e 69 santim boyu ve 7.5 kilosuna rağmen nakil yapabilecekleri müjdesini verdi. Anne Gül Yılmaz'ın dokuları bebekle uyumsuz çıkınca 56 yaşındaki dede Ercan Yılmaz, gönüllü oldu. Dededen alınan böbrek başarılı bir şekilde torunu Kuzey'e nakledildi. Gül Yılmaz, "Keşke benim dokularım uygun çıksaydı da böbreğimi verebilseydim. " derken dede Ercan Yılmaz ise üçüncü torunu olan Kuzey için "O aylarca böbreksiz yaşayabildiğine göre ben de bir böbrekle yaşayabilirim, böbreğimi torunuma verdiğim için çok mutluyum" dedi. Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Koçak ise "Eskiden nakil için bu durumdaki çocukların biraz daha büyüyerek gelişmesi beklenirdi. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ve tecrübelerimiz ile artık düşük kilo ve boydaki çocuklara da nakil yapabiliyoruz. Kuzey, dünyanın düşük kilosu ve boyuna rağmen böbrek nakli yapılan sayılı hastalarındandır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Toruna can feda’ dedi böbreğini verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN