Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeşlerinden hayat naklettiler

20 yıllık evli Karakulak çiftini bir araya getiren kader, tıpatıp aynı hastalıklardan mustarip etti. Kardeşlerinin bağışladığı böbreklerle aynı gün nakil olan çift, yeni bir hayata “Merhaba” dedi

Giriş Tarihi: 8.11.2016
Kardeşlerinden hayat naklettiler
Gül (47) ve Emin Karakulak (54), 20 yıl aynı yastığa baş koydular. İkisinde de yüksek tansiyon ve damar sertliği oluştu, kalp sorunları nedeniyle operasyon geçirdiler ve ikisinde de kronik böbrek yetmezliği gelişti. El ele diyalize gittiler. Kardeşleri, bu duruma dayanamayıp böbreklerini bağışladı. Onlar, bu kader arkadaşlığını ameliyat masasına taşımak istediler. Aynı gün nakil istekleri de geri çevrilmeyen çift, yeni böbreklerine kavuştu.

'EŞİM NAKİL İÇİN BENİ BEKLEDİ'
Emin Bey'e böbrek yetmezliği teşhisi 11 yıl önce konmuştu, Gül Hanım'a ise yalnızca iki yıl önce... Ancak Gül Hanım'ın hastalığı çok daha hızlı ilerlemişti. Nihayetinde her ikisinin de böbrek nakli olması gerekiyordu. Bunun için hazırlığa başladılar başlamasına ama Gül Hanım, üst üste gelen sorunlar nedeniyle hayatının kâbusa döndüğünü belirterek, "Ben 2014 Şubat'ta annemi kaybettim. Çok üzüldüm tabii. Bir hafta sonra kalbim durdu, müdahaleyle kurtuldum. Ardından böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Diyalize girmeye başladım. İki buçuk yıl sonra nakil şansı doğdu. Fakat böbrek nakli için hazırlanırken, 10 ay önce beyin kanaması geçirdim ve geçici hafıza kaybına uğradım. Mayısta ise kalbime stent takıldı. Tam böbrek nakli için yola çıkacağımız günün öncesi de kolum kırıldı" dedi.

SEVE SEVE GÖNÜLLÜ OLDULAR
Gül Karakulak'a kız kardeşi Dilek Varma, Emin Karakulak'a ise erkek kardeşi Hüseyin Karakulak, ayrı ayrı böbreklerini vermek için gönüllü olduklarını söylemişlerdi. Hüseyin Bey o anla ilgili olarak "Ağabeyim diyalize ilk girdiği gün 'Ne zaman istersen ben böbreğimi vermeye hazırım. Yeter ki uysun' dedim. Kısa bir süre önce by-pass ameliyatı da olmuştu. Bir an önce sağlığına kavuşsun istiyorduk" diyor. Ablasına böbreğini bağışlayan Dilek Varma'nın isteği ise ablasının sağlıklı şekilde yaşamını sürdürmesi.

YÜKSEK TANSİYON YOL AÇIYOR
Acıbadem International Organ Nakli Merkezi'nden Prof. Dr. Ülkem Çakır, çiftin böbrek yetmezliğinin nedeninin yüksek tansiyon ve damar sertliğine bağlı olduğunu söylüyor: "Yüksek tansiyon sinsice böbrekleri iflas ettirmiş. 70'li yaşlarda görülecek problemler, bu hastalarda 40'lı yaşlarda ortaya çıkabiliyor."

YAŞAM BEKLENTİSİ İKİ KATINA ÇIKIYOR
PRF. Dr. Ülkem Çakır, böbrek nakli ve diyaliz arasındaki çarpıcı farkları, USRDS (United States Renal Data System) verilerine göre açıklıyor: "Örneğin, 20-24 yaşlarında böbrek yetmezliğine yakalanırsanız, diyalizle 14, böbrek nakliyle 35 yıl yaşama şansınız bulunuyor. 60'lı yaşlarda bile böbrek nakli olduğunuzda, diyalize göre iki kat hatta daha fazla yaşayabilirsiniz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşlerinden hayat naklettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN