Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balık çalan çocuk tutuklanınca balıkçı şikayetini geri aldı

Giriş Tarihi: 9.11.2016 16:45 Güncelleme Tarihi: 9.11.2016 17:55
Balık çalan çocuk tutuklanınca balıkçı şikayetini geri aldı

Karabük'te hırsızlık suçlamasıyla tutuklanan 12 yaşındaki D.A.'nın balık çaldığı iş yeri sahibi şikayetini geri aldı. Çocuğun babası inşaat işçisi 52 yaşındaki Mehmet A. da cezaevinde ziyaret ettiğinde oğlunun ağladığını söyledi.

D.A. ve L.B.N., 2 hafta önce Hürriyet Mahallesi'ndeki balıkçı dükkanına kapının altındaki boşluktan girip önce çelik kasayı açmaya çalıştı. Başarılı olamayınca da dondurucuda dilimlenmiş 3 uskumru balığı ile marul, soğan, şalgam suyunu alarak kaçtı. Polis, iş yerindeki güvenlik kamerası görüntülerini inceleyerek eşkallerini belirlediği L.B.N. ve D.A.'yı yakaladı. Çocuklardan D.A. hakkında, kilitlenmiş eşya hırsızlığı, kamu kurumundan hırsızlık, açıktan hırsızlık, iş yeri dokunulmazlığını ihlal ve mala zarar verme şeklinde 11 farklı dosya hazırlandığı öğrenildi. D.A., çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. L.B.N. ise serbest bırakıldı.

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı, D.A.'nın balık çaldığı için değil, 12-15 yaş aralığındaki suça sürüklenen çocuklar için tutuklama yasağı kapsamında bulunmayan 2016/7366 soruşturma sayılı dosya üzerinden tutuklandığını açıkladı. Açıklamada, D.A.'nın suç tarihi itibariyle 12 yaşını doldurduğu ve üzerine atılı suçların hukuki anlam ve sonuçlarını algılama, davranışlarını yönlendirme yeteneğine sahip olduğu belirtildi.

BABA: CEZAEVİNDE AĞLAYARAK YANIMA GELDİ

D.A.'nın babası Mehmet A. ise oğlunun psikolojisinin bozuk olduğunu söyleyerek, "Doktora götürdüm ama verilen ilaçları kendisine kullandıramadık. Ne yapacağımı şaşırdım. Çocuğumun tedavi olmasını istiyorum. Her gün eve geç geliyordu. Anne baba sözü dinlemiyordu. Telefonlarımı açmıyordu. Psikolojik rahatsızlığından dolayı belki bu yanlış hareketleri yapmış olabilir. Oğlumdan şikayetçi olan 5 kişinin mağduriyetini gidermek için sağdan soldan para arıyorum ama bulamıyorum. Maddi imkanım yok. Emekliyim ama inşaatlara çalışmaya gidiyorum, yine de yetiremiyorum. Hastanede tedavi olmasını istiyorum" dedi.

Eşi ve diğer çocuğuyla oğulunu cezaevinde ziyaret ettiğini söyleyen Mehmet A., "Ağlayarak yanıma geldi. Kardeşini görünce garipsedi, ağlayarak koğuşuna gitti, biz de üzülerek eve döndük. Çocuğum, 'Baba ben burada iyiyim, siz kafanıza takmayın, bir gün olur da çıkarım' dedi. Arkadaşları, 'Sen burada fazla kalmazsın' demişler. O an sevindim. Ama yine de üzülerek evime döndüm" diye konuştu.

BALIKÇI: ŞİKAYETİMİZİ GERİ ALDIK

Öte yandan D.A. ve arkadaşının hırsızlık yaptığı balıkçı dükkanı sahibi Erdoğan Osman Ağaoğlu ise şikayetinden vazgeçtiğini söyledi. Ağaoğlu, "İlk başta bilgimiz olsaydı zaten şikayetçi olmazdık. Çünkü o yaştaki bir çocuğun cezaevine girip ceza almasını kesinlikle istemeyiz. Almış olduğu 2-3 balık. Zaten tezgahıma gelseler 2-3 balık her gün vereyim, hiç önemli değil. Biz çocuk olduklarını öğrendikten sonra şikayetimizi geri aldık. Ama adli süreç ne olur onu bilmiyoruz. Bizden yana aldıkları mallar helali hoş olsun" dedi.

BAŞSAVCILIĞIN AÇIKLAMASI

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 yaşındaki D.A.'nın tutuklanmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, D.A.'nın suç tarihi itibariyle 12 yaşını doldurduğu ve üzerine atılı suçların hukuki anlam ve sonuçlarını algılama, davranışlarını yönlendirme yeteneğine sahip olduğu belirtildi. D.A. hakkında 11 ayrı hırsızlık olayından soruşturma yürütüldüğü ve tutuklamanın balık çalma eyleminden gerçekleşmediği ifade edilen açıklamada şöyle denildi: "Suça sürüklenen çocuk hakkında 6'sı herkesin girebileceği yerde bırakılmakla birlikte kilitlenmiş eşya hakkında hırsızlık, 2'si mala zarar verme, diğerleri kamu kurumundan hırsızlık, işyeri dokunulmazlığını ihlal, açıkta bırakılmış eşya hakkında hırsızlık, açıktan hırsızlık suçlarından toplamda 11 adet dosya soruşturması derdest olarak yürütülmektedir. Belirtilen şekilde habere konu edilen suça sürüklenen çocuğun balık çalma eylemine konu soruşturma dosyasının tutuklamaya konu edilen dosya olmadığı, 6 dosyanın bir grup olarak kolluk tarafından çocukla birlikte mevcutlu olarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza sevk edildiği, balık çalma eyleminin de bu dosyalar içerisinde değerlendirildiği ve ifadesi alınması akabinde Cumhuriyet Başsavcılığımızca serbest bırakıldığı anlaşılmıştır." D.A.'nın serbest bırakıldıktan sonra benzer şekildeki hırsızlıklardan yeniden gözaltına alındığına işaret edilen açıklamada, "Suça sürüklenen çocuğun, bırakılması sonrasındaki tarihlerde işlediği 5 adet benzer eylemleri nedeniyle hazırlanan ve mevcutlu olarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza getirilen dosyaları üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda, içeriğindeki suçları en ağır olan ve 12-15 yaş aralığındaki suça sürüklenen çocuklar için tutuklama yasağı kapsamında bulunmayan 2016/7366 soruşturma sayılı dosya üzerinden tutuklamaya sevk edilmesi üzerine Karabük Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandığı anlaşılmıştır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balık çalan çocuk tutuklanınca balıkçı şikayetini geri aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN