Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Bu film, İslamofobiye cevap’

‘Hz: Muhammed: Allah’ın Elçisi’ filmi, 10 günde 336 bin 31 kişi tarafından izlendi. Din Birliği Görevlileri Derneği de filmi, Batı’daki İslamofobiye karşı güçlü bir cevap olarak niteledi

Giriş Tarihi: 9.11.2016
‘Bu film, İslamofobiye cevap’
İslam'ın doğuşunu ve Hz. Muhammed'in çocukluğu ile gençliğini beyaz perdeye yansıtan 'Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi' filmi 10 günde 336 bin 31 kişi tarafından izlendi. Senaryosunu Mecid Mecidi ile Kambuzia Partovi'nin kaleme aldığı ve 30 milyon dolara mal olan filmi izmeyen Din Görevlileri Birliği (DİN-BİR-DER) Başkanı Muhititin Hamdi Yıldırım da, şu tespitlerde bulundu:

1) Film İslamofobinin Batı'da zirve yaptığı bir dönemde onlara cevap mahiyetinde.

2) Peygamberin doğumu öncesinde yaşananlar, gerçeğe en yakın şekilde ortaya konulmuş.

3) Peygamberin doğumu, süt anneye verilişi, annesi, dedesi ve amcasıyla ilişkileri müsbet olarak ortaya konmuştur.

4) Ehli Kitab'ın içinden bilhassa Yahudilerin beklediği kurtarıcıyla ilgili bölümler, Yahudilerin beklentilerine uygun gerçekleşmemesi ile ilgili olaylar gerçeğe yakın bir şekilde ortaya konulmuştur.

5) Peygamberin amcası Ebu Talip ile ilgili olan bölümlerde abartı olmakla birlikte müsbete yakın bir senaryo olmuştur.

6) Peygamberin annesinin ölümü ve koyun çobanlığı yaptığı sahneler gayet güzel bir şekilde işlenmiştir.

7) Ticaret için amcası Ebu Talip'le birlikte Şam'a gidişi, Şam'da Rahip Bahira ile karşılaşması ve onun tavsiyeleri ile ilgili sahneler gerçeğe uygundur.

8) Deniz kenarındaki balık sahneleri ve bir kısım görüntüler bizim kaynaklarımızda mevcut değildir.

9) Filmi, İranlı bir yönetmenin İran devletinin katkılarıyla, Müslümanlar'dan çok Batı'daki İslamofobi'ye cevap olarak çektiği unutulmamalıdır.

10) İslam inancında putlar ve putlaştırılma ihtimali olan insanların tasviri ve heykellerinin yasaklanmasından dolayı Şemail-i Şerif ve Hilye ilimleri doğmuştur. Buna dayanarak peygamberin çocukluğu rolünü oynayanın yüzünün gösterilmemesi gayet doğru olmuştur.

11) İranlılar tarafından Peygamber'in hayatının filme alınmış olması hiçbir Müslüman'a, Şiiler ve Sünniler açısından filme bakarak mezhepler arası bir çatışmaya zemin oluşturacak bir yetki vermemektedir. Neticede bu bir filmdir. Belgesel değildir.

12) Kaddafi'nin sağladığı katkılarla Mustafa Akkad'ın çevirdiği Çağrı filmi onun İslam alemine en büyük hizmeti olduğu gibi, İranlıların da yaptığı bu filmle İslama hizmet ettikleri ortadadır. Daha iyisini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yetkililerinin yapmasını bekliyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bu film, İslamofobiye cevap’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN