Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu şölen kaçmaz

14 Kasım Pazartesi akşamı 19.00’da yaşanacak “Süper Ay”, 21’inci yüzyılda gerçekleşecek en yakın dolunay olacak. Uzmanlar, “Türkiye’den de rahatlıkla izlenecek olan görsel şöleni kaçırmayın” diye uyardı

Giriş Tarihi: 11.11.2016
Bu şölen kaçmaz
NASA, 14 Kasım'da meydana gelecek Süper Ay'ın sadece 2016'nın değil 21. yüzyılda gerçekleşecek en yakın dolunay olacağını bildirdi. Türkiye'den de kolaylıkla gözlemlenebileceğini ifade eden uzmanlar, pazartesi günü Ay'ın kaçırılmayacak kadar güzel manzaralarla doğacağını ifade etti. Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, en güzel manzaranın saat 19.00 sıralarında olacağını belirtti. Ay, 14 Kasım Pazartesi akşamı saat 19.00 sıralarında alışılmışın dışında büyük gözükecek. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, "Bu duruma neden olan şeyler, Ay'ın yer uzaklığının en yakın olması, dolunay evresi ve Ay'ın akşam üstü doğuyor olması" dedi.

KIRMIZI VE DAHA BÜYÜK
Eseneoğlu, "Saat 14.00'te Ay, Dünya'mıza yaklaşık 356 bin 535 kilometre ile en yakın konumunda olacak. Yakınlık, Ay'ın hem daha büyük hem de daha parlak görülmesini sağlayacak. Saat 17.00'de Ay, dolunay evresine ulaşacak. Akşam saat 17.46'da Güneş batmadan hemen önce Ay, 17.24'te doğacak. Bilindiği gibi, Ay doğarken atmosferden kaynaklanan etkiyle kırmızı renkte ve daha büyük görünür. 14 Kasım akşamı saat 19.00'da Ay'ın heybetli büyüklüğünü seyretmeyi kaçırmayalım" diye konuştu.

HAYATIMIZI NASIL ETKİLEYECEK?
Peki bu durum hayatımızı nasıl etkileyecek? Astrolog Zeynep Değirmencioğlu, bu doğa olayına benzer durumun 16 yıl önce bir kez daha görüldüğünü ifade ederek, "Boğalar ve Akrepler en fazla etkilenen burçlar arasında olacak. Sanki bir şeyin üzerine ışık tutmuşçasına bir aydınlanma ve farkına varma yaşayacaklar. Başak burcu ise para anlamında bir aydınlanma yaşayacak. Aslan ve Kova burcu, sert etkilenen sabit burçlar arasında yer alacak. Kova burcunun kariyer durumuna Aslan burcunun özel hayatına dikkat etmesi gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu şölen kaçmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN