Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ay tutulması 2016... Ay’a bakmayı unutmayın

21’inci yüzyılın en büyük Süper Ay’ına bu akşam tanıklık edeceğiz. Gözlem için en uygun an gün batımında olacak. Kasım 2034’e kadar bir daha Ay, Dünya’ya bu kadar yakın bir mesafeye gelmeyecek

Giriş Tarihi: 14.11.2016
Ay tutulması 2016... Ay’a bakmayı unutmayın

Bu akşam saat 19.00'da gerçekleşecek son yılların en büyük gök olayını kaçırmayın. NASA, bu akşamki Süper Ay'ın, sadece 2016'nın değil 21. Yüzyıl'da gerçekleşecek en yakın dolunay olacağını açıklamıştı. Süper Ay, en son 68 yıl önce, 26 Ocak 1948'de bu denli büyük görüldü. Açıklamaya göre Ay, Kasım 2034'e kadar bir daha Dünya'ya bu kadar yakın bir mesafeye gelmeyecek. Türkiye'den de kolaylıkla gözlemlenebilecek Süper Ay, Ay'ın Dünya'ya en yakın olduğu dönemlerde izlenebilecek. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, "Ay, Dünyamıza yaklaşık 356 bin 535 kilometre ile en yakın konumunda olacak. Yakınlık, Ay'ın hem daha büyük hem de daha parlak görülmesini sağlayacak. Ay'ın heybetli büyüklüğünü seyretmeyi unutmayalım" dedi.

EN YAKIN OLDUĞU AN
Süper Ay, Dünya'nın uydusunun gezegenimize en yakın konuma geldiği anda meydana gelen olaya verilen isim. Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya'ya olan mesafesi değişen Ay, yörüngesinin Dünya'ya en yakın olduğu noktada dev ve parlak bir küre gibi gözüküyor. Süper Ay, normal görünümünden yüzde 30 daha parlak ve yüzde 12-14 daha büyük görünmesini sağlıyor. Ay'ın en büyük göründüğü an doğarkenki hali olacak. Yani gözlem için en uygun an gün batımında olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ay tutulması 2016... Ay’a bakmayı unutmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN