Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fakirin ümidi Avrupa birincisi

Robotik kalp ameliyatlarının imkânı olmayan hastalara ücretsiz yapıldığı İstanbul’daki Mehmet Akif Ersoy Hastanesi, 2.5 yılda 351 robotik kalp ameliyatıyla da Avrupa birincisi

Giriş Tarihi: 14.11.2016
Fakirin ümidi Avrupa birincisi
İstanbul Halkalı'da 2008'de hizmete açılan ve 2014'te de Amerika'dan getirilen Da Vinci isimli robotuyla kalp ameliyatları yapılmaya başlanan Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi, başarılarıyla dünya çapında ses getirdi. 2014 Nisan ayından itibaren yaptığı 351 robotik kalp ameliyatıyla, Avrupa'da birinci, Dünya'da ise üçüncü sıraya yükseldi. Yılda 175 ameliyata imza atan hastane, eylül ayında bin 275 kriteri yerine getirip kalite akreditasyon belgesi JCI da alarak, bu alanda Türkiye'nin tek kamu hastanesi olma özelliğini kazandı.

5 KURUŞ ALINMIYOR
Maliyeti yüksek olan robotla ameliyatların gelir düzeyi düşük vatandaşlara 5 kuruş ücret alınmadan yapıldığını belirten Başhekim Korhan Erkanlı, bugüne kadar 100'ün üzerinde ücretsiz ameliyat yapıldığını söyledi. Erkanlı, buna son örneğin Tunceli'de inşaat işçiliği yapan İrfan Kaya (32) olduğunu söyledi. Kaya, memleketinde tedavi imkânı bulamayınca İstanbul'a gelmiş ancak gittiği tüm hastanelerde yüksek fiyatlar nedeniyle ameliyat olamamıştı. İrfan Kaya, geçen hafta Doç. Erkanlı ve ekibinin yaptığı ameliyatla sağlığına kavuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fakirin ümidi Avrupa birincisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN