68 yıl sonra en parlak hali

Dünya, dün 21’inci yüzyılın en büyük dolunayına şahit oldu. Her zamankinden yüzde 14 daha büyük, yüzde 30 daha parlak olan Ay, 25 Kasım 2034’e kadar böylesine ihtişamlı görünmeyecek

Giriş Tarihi: 15.11.2016
68 yıl sonra en parlak hali
Süper Ay hâline bürünen Dünya'nın uydusu, 68 yıl sonra yeryüzüne en yakın konuma geldi. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), süper Ay'ın sadece 2016'nın değil, aynı zamanda 21'inci yüzyılın da en yakın dolunayı olduğunu duyurdu. Bu fırsatı kaçıranlar Ay'ı bir daha bu büyüklükte 2034'te görecek. Kandilli Rasathanesi yetkilileri, süper Ay ile Dünya'nın mesafesinin 351 bin 528 kilometre olduğunu açıkladı. Süper Ay'ın en büyük göründüğü an, doğduğu ve battığı anlardı. Türkiye saatiyle bulunulan şehre göre, dün 17.07 ile 18.19 aralığında doğmaya başlayan süper Ay, sabah saatlerinde batmaya başladı. Süper Ay gökyüzünde bakılan konuma bağlı olarak 00.10-01.24 aralığında en yüksek konuma ve 03.00 sularında da en yakın konuma ulaştı. Olağandışı bir parlaklığa ve büyüklükte görülen Ay, Asya'da en etkileyici şekliyle göründü. Gökyüzü meraklıları süper Ay'ı Dünya'nın her yerinden hava şartlarının el verdiğince gün batımının ardından görebildi. Her zamankinden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak olan Ay, sosyal medyada da büyük bir hareketliliğe neden oldu. Ay bir daha 25 Kasım 2034'e kadar böylesine parlak olmayacak.

EŞSİZ PAYLAŞIMLAR...
Bu muhteşem gök olayı, fotoğrafçıları ve gökyüzü meraklılarını harekete geçirdi. Farklı manzaralarda doğan Ay'ın fotoğrafları birbiri ardına paylaşıldı. Hindistan'dan Avustralya'ya, bu ana şahit olmak ve fotoğraf çekmek isteyen birçok kişi süper Ay'ı en iyi görebilecekleri yerlere gitti. Avustralya'nın Sydney kentindeki Bronte Beach'e halk süper Ay'ı gözlemlemek için akın etti. Çin'in Hong Kong bölgesinde, süper Ay'ın doğuşunu izlemek için piknikler düzenlendi. Fransa'da Paris Rasathanesi ise halka süper Ay'ın büyüklüğünü fark etmek için arka planda kentin simgesi olan yapılardan birinin göründüğü mekânların tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu. Elips yörüngeye sahip olan Ay, en son 1948'de Dünya'ya en yakın konuma gelmişti. Ay'ın bu konumuna yerberi adı veriliyor.

İSTANBUL'A YAKIŞTI
Bulutlu hava nedeniyle süper Ay, İstanbul'da net olarak kendini gösteremedi ancak büyülü manzaralar oluştu. Süper Ay'ı ölümsüzleştirmek isteyen fotoğraf tutkunu İstanbullular ise birbirleriyle yarıştı. Sosyal medya hesapları süper Ay fotoğraflarıyla doldu taştı.

Deniz RENKVEREN: DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
68 yıl sonra en parlak hali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN