Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üzerine kayıtlı olan 35 tarihi eser ‘sır’

Giriş Tarihi: 15.11.2016
Üzerine kayıtlı olan 35 tarihi eser ‘sır’

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın koleksiyonunda bulunan 35 tarihi eserin ortadan kaybolduğu belirlendi. Kutman’ın koleksiyon izin belgesi iptal edildi

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman'a tarihi eser soruşturması... Kutman, 1998'de Arkeoloji Müze Müdürlüğü'nden "Koleksiyonerlik İzin Belgesi" almıştı. Evinde bazı tarihi eser parçaları bulunduran Kutman hakkında geçtiğimiz aylarda İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne bir ihbar ulaştı. İhbarda Mehmet Kutman'ın üzerine kayıtlı gözüken bazı parçaların elinde bulunmadığı halde defterinde var gibi göstermeye devam ettiği iddia edildi.

BEDELLERİ TAHSİL EDİLECEK
Bunun üzerine Arkeoloji Müze Müdürlüğü tarafından Mehmet Kutman'ın evine denetmen gönderildi. Envanterle eserleri karşılaştırılınca bazı eserlerin olmadığı belirlendi. Kayıp tarihi eserlerden bazılarının Roma dönemine ait olduğu anlaşıldı. Yıldız Sarayı Müdürü Ali Tepeköy tarafından hazırlanan raporda kayıp eser sayısı 35 olarak belirlenirken bu eserlerin bedelinin Kutman'dan tahsili istendi. Raporda ayrıca Kutman'ın "Koleksiyonerlik İzin Belgesi"nin de iptali gerektiğine işaret edildi. Kültür Bakanlığı'na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kutman'ın koleksiyon izin belgesini iptal etti. Arkeoloji Müze Müdürlüğü de Mehmet Kutman'a bir yazı yazarak kollesiyon izin belgesi, defteri ve elinde bulunan eserleri müzeye getirmesini istedi.

KAÇAKÇILIK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ HAREKETE GEÇTİ
Arkeoloji Müze Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne başvurarak koleksiyon izin belgesi iptal edilen Kutman'ın izin belgesi, defteri ve elindeki eserleri müzeye teslimi için gereğinin ivedilikle yapılmasını talep etti. İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü de konu ile ilgili İstanbul Başsavcılığı ile irtibat kurdu. Mehmet Kutman hakkında 2863 sayılı Kanuna Muhalefet suçu kapsamında adli soruşturma başlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üzerine kayıtlı olan 35 tarihi eser ‘sır’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN