Sen çok yaşa sütanne

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Sen çok yaşa sütanne

Prematüre bebeğine süt vermek için müthiş bir azimle sağım yapan Yıldız Akıncı, sütünün gelmesini sağlamakla kalmayıp biriktirmeye de başladı. Hastaneye süt bağışlayan genç kadın 19 bebeğin sütannesi oldu

Bir çocuk annesi Yıldız Akıncı(37) şu anda 5.5 yaşında olan oğlu Rüzgar'ı erken dünyaya getirdi ve onun yoğun bakım sürecinde, sütü gelmediği için büyük sıkıntı yaşadı. Anne sütünün, prematüre bebeğin yaşama tutunması için hayati önem taşıdığı inancı ile süt sağmaya başlayan Akıncı, oğlu gibi erken dünyaya gelen ve anne sütüne ihtiyacı olan 19 prematüre bebeğe donör süt uygulaması ile sütünü verdi.

RÜZGÂR'IN DA SÜTANNESİ VAR
Akıncı sütannelik sürecini şöyle anlattı: "Rüzgar'ın doktoru Memorial Şişli Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Ercan Tutak geldi ve Rüzgar'a süt vermem gerektiğini söyledi. Bana pompa getirdiler süt sağmaya başladım ancak ilk günler sütüm gelmedi. 3 gün geçmişti ve sütüm gelmiyordu. Doktorumuz bize donör süt uygulamasından bahsetti. Benden 5 ay önce doğum yapan çok yakın bir arkadaşım hastanede bizi ziyarete gelmişti. Donör süt uygulamasını ona anlattık ve hemen kabul etti. Rüzgar ilk zamanlar arkadaşımın sütü ile beslendi."

SAAT KURUP SÜT SAĞDI
İlk günler Rüzgar'ı çok sık göremeyen ve yoğun bakımda olduğu için oğlunu kucağına bile alamayan Akıncı, "Bebeğim için yapabileceğim tek şey süt sağmaktı. Oğlumun bana ihtiyacı vardı ve üzülmeye bile hakkım yoktu. Kısa sürede kendimi toparladım ve çılgın gibi alarm kurup gece, gündüz, üç saatte bir sanki çocuk evdeymiş gibi süt sağmaya başladım. Sütün her bir damlası bizim için çok kıymetliydi. Uzunca bir süre başucumda 1 litre su ve pompa ile yaşadım" dedi. Sütü çoğalınca saklamak için derin dondurucu satın alan Akıncı, kendisi gibi sıkıntı çeken annelere destek olmak için sütanne olmaya karar verdi. İlk bağışlarını hastaneye yapan Akıncı, "Hastaneye süt getirdiğim zaman hemşireler beni yenidoğan yoğun bakıma götürüyor ve benim sütümü alan bebekleri gösteriyordu. Tarifi imkânsız bir mutluluktu benim için" ifadesini kullandı. Ardından işyerinde sağdığı sütleri ofisteki dolabında muhafaza edip ihtiyacı olan annelere kurye ile göndermeye başlayan Akıncı, 2 yıl oğlunu emzirirken stokladığı sütleri de bağışlayarak tam 19 çocuğun sütannesi oldu.

ÖZEL GÜNLERDE SÜTANNELERİNİ ARIYORLAR
Yıldız Akıncı, süt alan çocukların listesini Doç. Dr. Tutak ile tuttu. Süt verdiği çocukların sayısını bir yere kadar sayabildiğini dile getiren Akıncı ailelerle çok sık görüşemese de çok güzel anıları olduğunu belirtti: "Bazı aileler kandilde, bayramlarda arıyorlar, evlerine davet ediyorlar ancak ne yazık ki iş yoğunluğu ve günlük hayat koşuşturması nedeniyle gidip gelemiyorduk. Ben, hiçbir beklentim olmadan yaptım bunu. Benim arkadaşım oğluma süt verdiğinde hissettiğim şeyi benimle beraber 19 aile daha hissetti. Bu çok eşsiz ve tarifi imkansız bir duygu..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sen çok yaşa sütanne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN