Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Utku yaşamak için bir tutku!

Filiz Budak ‘Polistik over sendromu’ isimli bir yumurtalık hastalığı nedeniyle erken doğan ilk çocuğu Beste’yi kaybetti. İki yıl önce Beste’nin öldüğü gün doğan Utku ise hayata tutundu

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Utku yaşamak için bir tutku!
İstanbul Beylikdüzü'nde yaşayan Budak çifti, 8 yıllık evli. İki yıl önce, Filiz Budak 24. gebelik haftasında erken doğum yaptı ve Beste adını verdiği kız bebekleri 40 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra vefat etti. Yaşanan kayıptan sonra aile hemen çocuk sahibi olmak istemedi. Kendilerini hazır hissedince de Medical Park Göztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen'in kapısını yeniden çaldı. Filiz Budak'ın üreme çağındaki genç kadınların yaklaşık yüzde 10-12'sinde görülen 'polikistik over sendromu' sorunu ortaya çıktı; yani Filiz Hanım'ın yumurtalıklarında çok fazla yumurta vardı. Aynı zamanda insülin direnci ve obezite durumu da söz konusu idi. Embriyoları dondurulan Filiz Budak iki yıl sonra yaniden hamile kaldı. Maalesef bu gebelikte de aynı haftalarda rahim ağzında kısalma ve açılma başladı. Ama bu sefer duruma hazırlıklı olunduğundan rahim ağzına dikiş atıldı ve haftada iki kez olmak üzere sıkı ve yakın takibe alındı. Bu arada bebeğin akciğer olgunlaşmasına yönelik ek ilaçları da yapılmıştı. Ancak rutin kontrol esnasında Utku bebek için erken doğumun şart olduğu belirlendi. Ve Utku 24.9.2016 günü yani ablası Beste'nin iki yıl önce vefat ettiği günde dünyaya geldi. Utku 30. haftasında 1.350 gram doğmuştu. Tam 45 gün boyunca yeni doğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen Utku bebek, 2300 gramla hiçbir sağlık sorunu yaşamadan, sağlıkla evine uğurlandı.

"40. GÜNDE EMZİREBİLDİM"
Bir prematüre bebeğini kaybeden ve ikinci bebeği de prematüre doğan Filiz Budak Utku'ya kardeş düşünür müsünüz? sorusuna "Eğer şartlar elverişli olursa kardeş düşünürüz, neden olmasın? Başından beri olumlu düşündüğümüz için bu günlere geldik. Olumlu düşünerek bebeğimizi kucağımıza aldık. Olumsuz düşünceler anneyi de bebeği de etkiliyor. Kadına verilen en güzel hediye annelik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Utku yaşamak için bir tutku!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN