500 yıllık Kuran yeniden basıldı

500 yıllık Kuran yeniden basıldı

“Hattatların piri” olarak tanımlanan Şeyh Hamdullah’ın 500 yıl önce yazdığı Türkiye’deki en değerli el yazması Kuran-ı Kerimler arasında bulunan Mushaf-ı Şerif yeniden basıldı

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı'nın 2014'te başlattığı proje kapsamında, Osmanlı hat sanatının kurucusu kabul edilen Şeyh Hamdullah'ın, Sultan II. Bayezid'in tilaveti için özel olarak yazdığı ve halen Topkapı Sarayı Müzesi'nde muhafaza edilen Mushaf-ı Şerif'in tıpkıbasımı işlemleri tamamlandı. Sultan II. Bayezid'in hat hocalığını da yapan Şeyh Hamdullah'ın yaklaşık 500 yıl önce yazdığı "Mushaf-ı Şerif," süslemesi ve cildiyle Türkiye'deki en değerli el yazması Kuran-ı Kerimler arasında yer alıyor.

Klasik hat sanatında daha önce örneğine pek rastlanmayan "harekeli nesih" hatla yazılan ve bu şekilde okumada kolaylık sağlanan Mushaf-ı Şerif, bugünkü baskı teknolojilerindeki tüm yöntemler denenerek ulaşılabilen en üst kaliteyle bin adet basıldı ve Prof. Dr. Muhittin Serin'in kaleme aldığı "Şeyh Hamdullah ve Yazdığı Mushaf-ı Şerif" adlı Türkçeİngilizce kitapçıkla birlikte özel kutusunda sertifikalı olarak yayımlandı. Mushaf-ı Şerif, 600 dpi çözünürlükte fotoğraflanıp Kuran-ı Kerim tıpkıbasım uygulamalarında Türkiye'de ilk defa başvurulan "hexachrome" tekniğiyle basıldı. Böylece, aynı rengin farklı tonları esere yansıtıldı ve sayfalardaki çeşitli leke izleriyle renk geçişleri başarıyla aktarıldı. Eserin basımında, tezhipli bölümlerdeki fırça boyasının sahip olduğu doğal doku ve sayfa zeminlerindeki gerçeklik hissini en hassas biçimde yansıtabilmek için "kum tram" yöntemi de kullanıldı.

TEK TEK ELDE İŞLENDİ
Tıpkıbasımın kapağında, orijinaline en yakın doku ve renge sahip iki ayrı hakiki deri üzerine sıcak varak ve soğuk gofre olmak üzere 24 baskı uygulandı. Eserin ağız kısımları, doğallık hissi sağlamak amacıyla çeşitli kumaş boyası karışımları kullanılarak tek tek elde boyanıp üzerine ipek baskı yapıldı. Böylece asıl nüshanın ağız kısmındaki desenlerin tıpkıbasımda aynıyla yer alması da sağlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500 yıllık Kuran yeniden basıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN